Witam mam zdiagnozowane SLA od 2012 roku.NA POCZATKU mój stan się pogorszył...
Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta
Temat: Śpiączka - odmienne stany świadomości (01.04.) (1)
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/spiaczka-odmienne-stany-swiadomosci-01-04/watek/1299301/1.html#p1299301https://www.forumneurologiczne.pl/forum/spiaczka-odmienne-stany-swiadomosci-01-04/watek/1299301/1.html Śpiączka - odmienne stany świadomości (01.04.) Gość
Zapraszamy na warsztaty poświęcone śpiączce, przeznaczone dla:
– rodzin i opiekunów osób w stanie śpiączki
– osób zawodowo zajmujących się ludźmi w stanie śpiączki i ich opiekunami
– studentów psychologii procesu i innych kierunków
– wszystkich, których ciekawi podejście psychologii procesu do pracy ze śpiączką
Z jednej strony ludzie w śpiączce i stanach podobnych wydają się nieobecni – wykazują minimalny lub zerowy kontakt z otoczeniem, nie sposób się z nimi porozumieć, brak jest adekwatnych, zrozumiałych reakcji. Patrząc z zewnątrz naprawdę łatwo pomyśleć, że w środku nikogo nie ma.
Z drugiej strony, coraz liczniejsze doświadczenia oraz badania wykorzystujące nowoczesne technologie pokazują, że w większości przypadków świadomość w jakimś stopniu zostaje zachowana. Wewnętrznie, takie osoby, pomimo odcięcia od świata zewnętrznego, są. To, co się w nich dzieje, to pewnego rodzaju tajemnica, trudno jednoznacznie określić ich przeżycia, zdolności do odbierania i przetwarzania informacji i bodźców, wejść w ich sposób przeżywania, jednak jest to raczej skutek bariery poznawczej, niż braku obecności.
Pewne jest, że ludzie w śpiączce i stanach podobnych nie są w stanie nawiązać kontaktu na zasadach z „naszego świata”. Co oznacza, że to my musimy dostosować się do nich, nauczyć podążać za nimi i za tym, co się z nimi dzieje, towarzyszyć im tam, gdzie przebywają. Tego typu podejście proponuje psychologia procesu – wykorzystujemy umiejętności i narzędzia do bycia z osobami w śpiączce i stanach podobnych w taki sposób, który będzie dla nich wspierający i ułatwiający przebieg zachodzących procesów. W taki sposób pisze o tym Arnold Mindell w książce „Śpiączka, klucz do przebudzenia”:
Pracę z ludźmi pogrążonymi w stanie śpiączki można postrzegać jako pewnego rodzaju formę czystej komunikacji. Polega ona na przebywaniu w bardzo bliskiej relacji, w której terapeuta pomaga klientowi znajdującemu się w tym stanie nauczyć się sposobu w jaki może on pracować i porozumiewać się z samym sobą.
Zapraszam na zajęcia, podczas których będziemy uczyć się świata osób w stanie śpiączki. Skupimy się na budowaniu świadomości zachodzących procesów, nabywaniu narzędzi do komunikacji i kontaktu, poznawaniu perspektywy psychologii procesu na stan śpiączki i pracę z nim.
Prowadzący: Jarosław Józefowicz, psycholog, psychoterapeuta, autor książki "Życie we śnie. O sposobach nawiązywania kontaktu i metodach pracy z osobami w śpiączce”.
Informacje i zapisy: tel. 533 782 123, mail: [email protected]
Termin: Sobota, 01.04.2017, godz. 10-18
Miejsce: Ośrodek terapeutyczno – rozwojowy INSIPRO, Warszawa ul. Kozietulskiego 1 lok. 2
Ilość miejsc jest ograniczona wielkością sali, w przypadku większej liczby chętnych decydować będzie kolejność zgłoszeń. - Gość
- Maciej-sla
- Leukoarajoza po chemioterapii
Witam, proszę o porade... Tata ma 59 lat. Po 4 wlewie chemioterapii i 1,5 miesięcznej...
- wytrzeszcz oczu
Dzień dobry, moja mama 72 lata po świętach doznała rozległego udaru...
Forum: Udary i tętniaki - MR głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastem
Witam. Mój wynik z badania... Jest bardzo źle? Lekarza Neurologa mam na 1 kwietnia...
Forum: Udary i tętniaki