Cześć wszystkim, czy jest tu ktoś kto posiada tętniaka tętnicy...
Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta
Temat: Mózg może się zawiesić! (1)
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/mozg-moze-sie-zawiesic/watek/587468/1.html#p587468https://www.forumneurologiczne.pl/forum/mozg-moze-sie-zawiesic/watek/587468/1.html Mózg może się zawiesić! GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Nasze mózgi są bombardowane nieprawdopodobną ilością informacji – słów, obrazów, filmów czy dźwięków - statystycznie zderzamy się aż z 34 gigabajtami danych z otaczającego nas świata dziennie. Ma to niebagatelny wpływ zarówno na kształt naszych mózgów jak i myśli.
Niedawno opublikowane wyniki badań nad ilością danych jakie każdego dnia odbiera przeciętny mózg mogą oszołomić nawet astronomów na co dzień operujących kosmicznymi wielkościami. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ilość słów z jaką mamy do czynienia od momentu kiedy otwieramy rano oczy i uszy, do czasu kiedy zapadamy w sen przekracza sto tysięcy. W nietypowym projekcie nazwanym „How much information?” (w tłumaczeniu: Ile informacji?), akademicy skupili się na oszacowaniu natłoku danych, z którymi muszą sobie radzić współczesne mózgi. Okazało się, że jeśli wziąć pod uwagę słowa, które docierają do nas z rozmów, telewizji, Internetu, czy SMS’ów i dodać do tego natłok obrazów i dźwięków to w efekcie uzyskamy około 34 gigabajty danych – ilość wystarczającą do zapchania przeciętnego dysku komputerowego w ciągu tygodnia.
Oczywiście nie wszystkie informacje poddajemy świadomej analizie – w końcu większość z nas nie ma w zwyczaju angażowania umysłu w dociekanie szczegółów dyskusji pań w autobusie, czy ludzi stojących w kolejce. Nie zastanawiamy się również nad treścią każdego mijanego billboardu, czy reklamy podczas przeskakiwania po kanałach w telewizji. Niemniej jednak nasze szare komórki mniej lub bardziej powierzchownie zderzają się z nimi.
Szacunkowe dane mówią nam, że w przeciągu ostatnich trzydziestu lat ilość informacji, które do nas docierają wzrosła lawinowo. W Stanach Zjednoczonych od roku 1980 kiedy „konsumpcja” wynosiła cztery i pół tryliona wyrazów wzrosła ponad dwukrotnie osiągając dziś około jedenastu trylionów. Po doliczeniu wszystkich innych źródeł informacji docierających z telewizji Internetu i tym podobnych liczba ta urosła do 3,6 zettabajtów (milionów gigabajtów). Naukowcy zwracają uwagę, że ta gwałtowna zmiana nie pozostanie bez wpływu na nasze umysły. Roger Bohn, współautor publikacji mówi, że “nasza uwaga jest szatkowana na krótsze odcinki, co najprawdopodobniej nie sprzyja pojawianiu się głębokich myśli”.
Niektórzy badacze idą o krok dalej i wyciągają bardziej kategoryczne wnioski. Psychiatrzy zajmujący się problematyką skupiania uwagi i jej zaburzeniami (głównie ADHD) mówią wprost, że nigdy do tej pory nasze mózgi nie były poddawane tak zmasowanemu atakowi informacji, co sprawia, że w ich natłoku przestajemy świadomie myśleć i odczuwać.
Zaistniała sytuacja budzi również obawy co do zdolności mózgów do przyswojenia takiej ilości danych. Rozwiewa je jednak John Stein, neurofizjolog z Uniwersytetu w Oksfordzie, który słusznie zauważa, że w historii ludzkości powstawały już podobne obawy w związku z pojawieniem się prasy drukarskiej w średniowieczu, ale jakoś nikomu to nie zaszkodziło. Taki ciągły trening informacyjny może mieć pozytywny wpływ na rozwój mózgu i pojawianie się nowych neuronów i połączeń pomiędzy nimi, a ryzyko „przegrzania systemu” praktycznie nie istnieje ponieważ różne rodzaje informacji przechowywane są w różnych strukturach mózgu.
W każdym razie możemy się spodziewać, że natłok informacji będzie się tylko zwiększał, ale to od nas w znacznej mierze zależy jakich informacji poszukujemy i co z nich zapamiętamy. Odpowiedni dobór lektury, programów telewizyjnych, filmów, czy nawet odwiedzanych stron internetowych, a przede wszystkim otaczanie się wartościowymi ludźmi nawet w największej możliwej dawce wyjdzie nam tylko na dobre.
odkrywcy.pl/kat,111396,page,2,title,Mozg-moze-sie-zawiesic,wid,14332045,wiadomosc.html - Gość
- Tętniak tętnicy szyjnejForum: Udary i tętniaki
- Torbiel pajęczynówki tylnego dołu czaszki
Witam byłem na rezonansie magnetycznym głowy.Wykryto torbiel pajęczynówki...
- Pytanie o Aury migrenowe
Dzień dobry, kieruję swoje pytanie do osób, które przezywają aury...
- Torbiel pajęczynówki tylnego dołu czaszki
Witam byłem na rezonansie magnetycznym głowy.Wykryto torbiel pajęczynówki...