Witam szukam rodziców dzieci operowanych w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy u...
Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta
Temat: COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW (18)
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533535https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Specjaliści z Narodowego Instytutu Chorób Neurologicznych i Udaru w stanie Maryland badają hipotezę, jakoby drażnienie mózgu prądem elektrycznym pomagało w nauce. Niejednokrotnie prowadzono już badania na małą skalę, z których wynikało, że prąd elektryczny poprawia funkcję motoryczną, fluencję słowną i uczenie się języków.
Eric Wassermann ze wspomnianego już instytutu używa techniki zwanej przezczaszkową bezpośrednią stymulacją prądem elektrycznym (TCDS - transcranial direct current stimulation). Prąd przykładany jest do do skóry badanych i przechodzi bezpośrednio do mózgu. TDCS znana jest od lat i w przeszłości próbowano nawet korzystać z tej techniki do poprawy zachowania osób chorych psychicznie. Oczywiście metody tej nie należy mylić z elektrowstrząsami. Osoby poddane TCDS odczuwają co najwyżej lekkie mrowienie.
Stosowane w tej technice urządzenie jest bardzo proste i składa się z dziewięciowoltowej baterii (jej wykorzystanie do podawania leków przez skórę zostało zaakceptowane przez FDA) połączonej ze zmoczonymi gąbkami. Po przyłożeniu do głowy skóra traktowana jest przez 15 minut prądem o natężeniu 2-2,5 miliamperów, którym drażniona jest powierzchnia od 20 do 50 milimetrów kwadratowych. Z tych 2 miliamperów do mózgu dociera niewielka część.
Zespół Wassermanna drażni w ten sposób boczno-grzbietową korę przedczołową, który to obszar jest odpowiedzialny za organizację, planowanie i pamięć krótkotrwałą. Wcześniejsze badania z wykorzystaniem technik obrazowania wykazały, że gdy człowiek próbuje sobie coś przypomnieć, uaktywnia się właśnie ten obszar. Wassermann przypuszcza więc, że podrażnienie go prądem usprawni pamięć.
Wstępne wyniki badań pokazują, że drażnienie prądem pomagają w nauczeniu się i przywołaniu z pamięci listy 12 słów. Okazało się, że osoby z umocowanym na głowie TCDS szybciej przyswajały sobie coraz dłuższą liczbę słów, jednak w pewnym momencie krzywa szybkości uczenia się osób bez TCDS doganiała tych z TCDS. Naukowcy chcą teraz sprawdzić, czy TCDS będzie miało też dobry wpływ na przywoływanie słów z pamięci. Jeśli nie, to przynajmniej przyda się w początkowych fazach uczenia się.
Początkowo Wassermann interesował się TCDS jako urządzeniem do nieinwazyjnej neurostymulacji, która miała służyć leczeniu osób z chorobami neurodenegeracyjnymi. Testy wykazały jednak, że u chorych z uszkodzonym mózgiem zastosowanie urządzenia nie przynosi żadnych efektów. Postanowił więc zbadać, czy może ono pomóc ludziom zdrowym.
Naukowcy wciąż nie wiedzą, jak działa TCDS. Przypuszczają, że pobudza ono neurony tak, że są bardziej podatne na impulsy, które otrzymują od innych neuronów. Nie są jednak w stanie odpowiedzieć na znacznie ważniejsze pytanie - co dzieje się na poziomie synaps.
TCDS samo w sobie nie wywołuje żadnej reakcji neuronów, dlatego też jest uważane za bezpieczeniejsze niż przezczaszkowa stymulacja magnetyczna. Tej drugiej metody używa się podczas terapii u osób po udarach, jednak nie jest ona całkowicie bezpieczna, gdyż wywołując reakcję na poziomie neuronów może prowadzić do uszkodzeń. - https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533537https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
SZUKAM SIEDZE W TYM NECIE I DZIELE SIE Z WAMI NOWINKAMI,WIADOMO JAK DLA NAS JEST TO JESZCZE NIE DOSTEPNE A MOZE,KTO WIE
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533538https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Impulsami elektrycznymi można leczyć nerwice, depresje, otyłość i mózgowe porażenie dziecięce Shane Shafer, pięćdziesięcioletni informatyk z Teksasu, przed dwoma laty miał udar mózgu. Od tego czasu nieustannie męczyła go uporczywa czkawka. Dolegliwości całkowicie ustąpiły, gdy kilka dni temu lekarze Health Sciences Center na Louisiana University wszczepili mu elektryczny stymulator mózgu. Tego rodzaju aparaty, przypominające rozruszniki serca, coraz częściej wykorzystywane są do leczenia różnych schorzeń, takich jak nerwica natręctw, ostre stany depresyjne, a nawet otyłość i dziecięce porażenie mózgowe.
- Stymulatory podłączane są między innymi do nerwu błędnego, który można porównać do superszybkiej autostrady łączącej mózg z resztą ciała - mówi dr Charles DeBattista z Uniwersytetu Stanforda. Nerw błędny to jeden z dwunastu nerwów czaszkowych wychodzących z mózgowia i opuszczających czaszkę przez otwory w jej podstawie. Uczeni z Uniwersytetu Stanforda wszczepili stymulator mózgu 150 chorym na depresję oporną na leczenie farmakologiczne. Aparat został wszczepiony pod skórę pod obojczykiem i podłączony przewodem do nerwu błędnego. Aż u 60 proc. osób nastąpiła poprawa samopoczucia. - Skuteczność stymulatorów można porównać z działaniem dobrego leku - mówi mówi prof. Marek Harat z 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, który stosuje stymulatory w leczeniu choroby Parkinsona, nerwicy natręctw, dziecięcego porażenia mózgowego, padaczki i bólu.
Pacjent pod napięciem
Na pomysł stworzenia stymulatorów mózgu wpadł dr Jake Zabara z Houston w stanie Teksas podczas zajęć w szkole rodzenia, na które uczęszczał wraz z żoną. Najpierw odkrył, że nerw błędny wpływa na poziom odczuwanego podczas porodu bólu. Eksperymenty na myszach wykazały natomiast, że stymulacja tego nerwu łagodzi objawy padaczki. Zabara założył wtedy firmę Cyberonics i zaczął prowadzić badania na ludziach przy użyciu opracowanego przez siebie stymulatora. Jego metoda leczenia ciężkiej epilepsji jest stosowana w Europie od 1994 r., a w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ją trzy lata później, gdy nie było już wątpliwości, że jest to metoda bezpieczna (jedyny skutek uboczny to chrypka, bo impulsy elektryczne pobudzają także krtań).
Stymulacja elektryczna mózgu pomaga leczyć zespół obsesyjno kompulsyjny. - Duże nadzieje budzi możliwość leczenia tego schorzenia poprzez stymulację przedniej odnogi torebki wewnętrznej mózgu - mówi prof. Harat. Obszar ten przed pięćdziesięciu laty poddawano tzw. zabiegom psychochirurgicznym, okrytym złą sławą operacjom mającym na celu uszkodzenie nieprawidłowo funkcjonujących fragmentów mózgu. W leczeniu choroby Parkinsona od kilku lat stosowana jest bezpośrednia stymulacja elektryczna jąder podkorowych mózgu (za pomocą wszczepianych elektrod). Z kolei pobudzanie rdzenia kręgowego pozwala uśmierzyć bóle pochodzenia nowotworowego, pourazowego i tzw. bóle neuropatyczne, powstające na przykład po nieudanych operacjach, a także bóle pochodzenia niedokrwiennego, takie jak niedokrwienie kończyn dolnych, chorobę Bürgera czy zmiany miażdżycowe w tętnicach kończyn dolnych. - Stymulacja rdzenia kręgowego umożliwia nawet zniesienie bólu w chorobie wieńcowej, bez konieczności eliminowania charakterystycznych dolegliwości ostrzegawczych, jakie powstają podczas zawału serca - mówi prof. Harat. Pobudzenie kory ruchowej (a nie kory czuciowej mózgu) pozwala uśmierzyć również bóle powodowane uszkodzeniem części czuciowej wzgórza na skutek udaru krwotocznego lub urazu niedokrwiennego (taki pacjent ma wrażenie, że przez 24 godziny na dobę coś miażdży jedną połowę jego ciała).
Stymulator ruchu
Stymulatory są wykorzystywane do przywracania sprawności ruchowej. Leslie McClellaln, 68-letni mieszkaniec Florydy, nie mógł utrzymać plastikowego kubka w lewej ręce, po tym jak udar mózgu doprowadził do paraliżu lewej strony jego ciała. Od kiedy lekarze z University of Florida wszczepili do mięśni jego ramienia elektryczny stymulator, może wykonywać lewą ręką nawet skomplikowane czynności. Podobnie można leczyć dystonię (jednoczesny ruch mięśni o przeciwstawnym działaniu). - Wszczepienie stymulatora do tzw. gałki bladej w mózgu powoduje znaczne ustąpienie objawów. Jeden z moich pacjentów po 14 latach przykucia do wózka teraz wchodzi po schodach - mówi prof. Mirosław Ząbek ze Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Warszawski specjalista wszczepił niedawno stymulator mózgu choremu z tzw. syndromem Tourette'a (występowanie tików ruchowych i werbalnych, a niekiedy agresji czy autoagresji). - Przed zabiegiem chory był potłuczony, bił głową o ścianę, miał uszkodzone uszy i jedną gałkę oczną - mówi prof. Ząbek. Po zabiegu przebywa wśród ludzi, samodzielnie się ubiera i je. W wielu przypadkach wyłącznie stymulacja elektryczna może zapewnić taką zmianę jakości życia. - https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533560https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW
tylko ciekawe kiedy trafi do nas?
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533564https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
kONCEPCJA DOBRA TYLKO DLA BOGACZY NIE DLA TAKICH ZWYKŁYCH ŚMIERTELNIKOW JAK MY I NASI BLISCY
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533571https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW
no,no,no, k...wa jak mówi mój mąż! ha,ha,ha,
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533575https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
No i tak ma trzymać,powiedzonko ma na miejscu jest niesamowity heheheh
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533581https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW Gość
Stymulacja elektryczna mozgu ! no tak przeciez to 21 wiek! gdzie ja ze swoja refleksologia nog, az mi wstyd, przeciez to 100 lat za murzynami. Bedziesz Karolinko w Bydgoszczy, spotkasz prof Harata, porozmawiaj z nim o tej nowoczesnej metodzie, przeciez on stosuje stymulatory w leczeniu chorob neurologicznych. Akurat jest to swiatelko w tunelu, przez ktory Michal powinien przejechac, skoro ta metoda stosowana jest w Polsce to trzeba zapytac czy Twojemu mezowi pomoglaby odzyskac sprawnosc i mowe?Juz teraz zadzwon i umow sie do prof.Harata na wizyte, bo moze okazac sie, ze czeka sie miesiac lub dluzej.Dowiedz sie czegos telefonicznie, bo az mnie podnioslo na duchu.Vega
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533582https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Gość 2011-09-09 21:51:54 Stymulacja elektryczna mozgu ! no tak przeciez to 21 wiek! gdzie ja ze swoja refleksologia nog, az mi wstyd, przeciez to 100 lat za murzynami. Bedziesz Karolinko w Bydgoszczy, spotkasz prof Harata, porozmawiaj z nim o tej nowoczesnej metodzie, przeciez on stosuje stymulatory w leczeniu chorob neurologicznych. Akurat jest to swiatelko w tunelu, przez ktory Michal powinien przejechac, skoro ta metoda stosowana jest w Polsce to trzeba zapytac czy Twojemu mezowi pomoglaby odzyskac sprawnosc i mowe?Juz teraz zadzwon i umow sie do prof.Harata na wizyte, bo moze okazac sie, ze czeka sie miesiac lub dluzej.Dowiedz sie czegos telefonicznie, bo az mnie podnioslo na duchu.Vega
Witam cie kochaniutka
Dziekuje ci bardzo tak jesdzie 20 pazdziernika tam powiedzm itylko ile godz trwa tam rehabilitacja dziennie.A co do receptorow to takze jest bardzo przydatne nie marrtw sie ja siedze i wszystkiego szukam,ja juz nawet myslalam o przeszczepie komorek macierzystych lecz to za drogi interes nie stac mnie na to moja drog,ale jak tylko bym miala taka gotowke napewno bym sie nie wachała - https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html#p533600https://www.forumneurologiczne.pl/forum/cos-ciekawego-dla-naszych-spiochow/watek/533535/1.html COŚ CIEKAWEGO DLA NASZYCH ŚPIOCHÓW Gość
Karolinka ja wiem od Ciebie ze maz jedzie do Jurasza, ale ja chcialam zebys skontaktowala sie z prof. Markiem Haratem, ktory pracuje w innym szpitalu. Wojskowy szpital kliniczny ul. Powstancow Warszawy5 tel 052-378-7094. W tym artykule wlasnie prof wypowiada sie o stymulatorze . 29 CZERWCA 2011 R, przeprowadzil operacje wszczepienia stymulatora do mozgu w Bydgoszczy. Ten najlepszy i najbardziej slawny i ceniony neurochirurg w POLSCE ukonczyl wojskowa akademie medyczna w Lodzi w Waszym miescie.Prywatnie przyjmuje w Bydgoszczy ul Widok79. Ustale telefon. Jesli maz bedzie w Juraszu, dobrze byloby gdybys z mama wybrala sie do prof. prywatnie lub do kliniki, tam gdzie umowisz sie na wizyte,( bez meza), co myslisz, daj znac .Vega
- Gość
- Torbiel grzbietu nosa z penetracją do jamy czaszki
- Leczenie
Mojej mamie pomógł zabieg gamma knife w Warszawie na tyle, iż bierze obecnie...
- Bul glowy
Witam od miesioca boli mnie prawa srtona glowy bul jest od rana do Wieczora bylam na ct wszystko...
- Objawy pijanego
Witam.był już tu taki podobny watek, ale ten jest inny.Od pewnego czasu - około...