Zapis zróżnicowany przestrzennie. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych...
Forum: Neurologia - forum dla rodziny i pacjenta
Temat: CO TO JEST FIZJOTERAPIA (1)
- https://www.forumneurologiczne.pl/forum/co-to-jest-fizjoterapia/watek/542372/1.html#p542372https://www.forumneurologiczne.pl/forum/co-to-jest-fizjoterapia/watek/542372/1.html CO TO JEST FIZJOTERAPIA GośćZalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.- Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
- Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
- Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
- Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
- Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
- VIP - więcej niż 6001 postów
Co to jest fizjoterapia ?
Fizjoterapia jest metodą leczenia wykorzystującą zjawisko reaktywności organizmu na bodźce. W zależności od zastosowanego bodźca rozróżnia się następujące działy fizjoterapii:
balneoterapię (naturalne czynniki dostępne w uzdrowiskach)
klimatoterapię (bodźce klimatyczne)
hydroterapię (kąpiele wodne)
kinezyterapię (bodźce kinetyczne - ruch)
terapię manualną (bodźce mechaniczne i kinetyczne)
masaż leczniczy (bodźce mechaniczne)
fizykoterapię (sztucznie wytworzone bodźce - prąd elektryczny, światło...)
W jaki sposób działa fizjoterapia ?
Określony bodziec wywołuje w organizmie określoną reakcję. Odpowiednio dobierając rodzaj bodźca można wywołać różne reakcje lub grupy reakcji, np.: wydzielanie pewnych substancji biochemicznych powodujących określone reakcje organizmu pod wpływem bodźców cieplnych lub świetlnych. Ruch z oporem powoduje zwiększenie siły mięśni, a odpowiednio aplikowany ruch bierny określonego stawu, oprócz działania lokalnego, ma działanie odruchowe, wpływające na odległe od niego obszary ciała. Nasz organizm posiada wbudowane możliwości walki z chorobą. Czasami jednak nie potrafi w pełni z nich korzystać. Niektóre zabiegi z zakresu fizjoterapii usprawniają te procesy, lub wyzwalają dodatkowe, wspomagając naturalne możliwości organizmu.
W jakim celu stosuje się fizjoterapię?
Celem fizjoterapii jest usunięcie (jeśli jest to możliwe) procesów chorobowych, zapobieganie nawrotom i postępowi choroby, usuwanie dolegliwości, przywracanie sprawności. Główne cele fizjoterapii to: zwalczanie bólu, zwalczanie stanów zapalnych, usprawnianie czynności poszczególnych narządów; dodatkowo w przypadku narządu ruchu: zwiększanie siły mięśniowej, przywracanie prawidłowego zakresu ruchu, przywracanie prawidłowych stereotypów ruchowych, odtwarzanie propriocepcji, przywracanie odpowiedniej długości i elastyczności tkankom okołostawowym, stwarzanie optymalnych możliwości gojenia się struktur wewnątrz- i około- stawowych a przy istniejących, niemożliwych do usunięcia zmianach chorobowych osiągnięcie możliwie najlepszego stanu funkcjonalnego oraz nauka "oszczędnego" korzystania z narządu ruchu.
W jakich chorobach stosuje się fizjoterapię ?
W chorobach układu nerwowego, układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, przewodu pokarmowego, w chorobach skóry, nosa, uszu gardła krtani, chorobach przemiany materii. W niektórych schorzeniach fizjoterapia stanowi podstawowy sposób leczenia, w innych jedynie uzupełniający. W chorobach narządu ruchu często stosuje się fizjoterapię równolegle z podstawowym sposobem leczenia jako terapię wspomagającą, oraz po zakończeniu leczenia podstawowego, w celu osiągnięcia stanu funkcjonalnego maksymalnie zbliżonego do tego sprzed choroby; np.: przy złamaniu kości, leczeniem podstawowym jest repozycja i unieruchomienie odłamów; w okresie oczekiwania na wystąpienie zrostu (od kilku do kilkunastu tyg.) można stosować fizjoterapię w celu przyspieszenia zrostu i utrzymania w możliwie najlepszej kondycji okolic ciała nie objętych chorobą; po zakończeniu leczenia podstawowego i usunięciu unieruchomienia należy rozpocząć rehabilitację, z wykorzystaniem metod fizjoterapii, w celu usunięcia skutków urazu, operacji, długotrwałego unieruchomienia. Wiele chorób i dolegliwości, po zakończeniu leczenia podstawowego, wymaga stosowania fizjoterapii w celu osiągnięcia maksymalnie dobrej sprawności np.: po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, operacyjnym usunięciu krążka kręgowego lub jego fragmentu, po zszyciu zerwanego ścięgna Achillesa - niezbędna jest kilkutygodniowa rehabilitacja z wykorzystaniem metod fizjoterapii.
Gdzie i kto wykonuje zabiegi z zakresu fizjoterapii ?
Istnieje pewna ilość samodzielnych, prywatnych gabinetów fizjoterapii. Prywatne centra medyczne w większości posiadają działy fizjoterapii. Większość przychodni rejonowych lub przyszpitalnych dysponuje działami fizjoterapii (ponieważ w leczeniu ambulatoryjnym, fizjoterapia najczęściej wykorzystywana jest w rehabilitacji narządu ruchu, zwane są one oddziałami lub zakładami rehabilitacji a pracujący w nich specjaliści rehabilitantami. W nazewnictwie międzynarodowym do określenie tej grupy zawodowej używa się raczej określenia Fizjoterapeuci skrót z ang. PT - physical therapist, physiotherapist).
Jaką szkołę należy skończyć, aby nabyć uprawnienia do wykonywania zabiegów z zakresu fizjoterapii ?
Fizjoterapeuci w Polsce są absolwentami pomaturalnych szkół medycznych (technik fizjoterapii, w świecie asystent fizjoterapii - PTA) lub studiów magisterskich na wydziałach rehabilitacji ruchowej AWF (mgr rehabilitacji, w świecie Fizjoterapeuta - PT). W ostatnich latach, w Polsce, coraz więcej wydziałów fizjoterapii powstaje również przy akademiach medycznych oraz innych uczelniach. Najczęściej dają one możliwość zdobycia wykształcenia na poziomie licencjatu. W najbliższych latach, w związku z koniecznością dostosowania systemu kształcenia do wymagań UE, planuje się stopniowe zamykanie dwuletnich, pomaturalnych szkół medycznych o kierunku fizjoterapia. - Gość
- badanie EEG głowy u dziecka 8lat
- EMG na poziomie stopy
Jestem z Wielkopolski, od dwuch miesięcy szukam poradni EMG,która robi badanie na...
- VcZY CZLO3WIEK Z NACZYNIAKIEM W PNIU MOZGU MOZE MIEC ROBIONY ZABIEG FUS,BY ZLIKWIDOWAC DRZENIE HOLMESA W LEWEJ RECE?
ODPOWIEDZ NA TO PYTANIE POWYZSZE JEST BARDZO WAZNA DLA MNIE
- Spanie
Witam od paru dni mam takie cos ze przy zasypianiu gdy wchodzę w sen odrazu się...