Rehabilitacja
Nie tylko talent. Sztab medyczny na wagę sportowego złota
Mistrzostwa, turnieje, zawody – oczy kibiców widzą tam sukcesy i porażki konkretnych drużyn czy indywidualnych sportowców. Gwiazdy tenisa, piłki ręcznej czy skoków narciarskich nie biorą się jednak znikąd, a zaszczytne miejsca na podium to również sukces kadry trenerskiej, a także – o czym zdecydowanie za mało się mówi – sztabu medycznego, fizjoterapeutów i psychologów, którzy każdego dnia i podczas każdego treningu, dbają o jak najlepszą formę zawodników. Rąbka tajemnicy w tym temacie uchylił lek. Krzesimir Sieczych, ortopeda.
Rehabilitacja po COVID - jak wrócić do pełni sił po chorobie?
COVID-19 potrafi doprowadzić do prawdziwego spustoszenia organizmu, które sprawia, że powrót do formy może być długim i żmudnym procesem. – Nie dziwi nas to, gdyż jest to infekcja ogólnoustrojowa, wpływająca na cały organizm. Na szczęście wypracowaliśmy metody powrotu do pełni sił – informuje dr n. med. Michał Chudzik, kardiolog, internista.
Miejscowości uzdrowiskowe coraz częściej wybierane przez polskich turystów
Choć wydaje się, że sezon urlopowy dobiega końca to wielu Polaków dopiero teraz wybiera się na wypoczynek. W dobie pandemii i rosnącej czwartej fali koronawirusa, wyjazdy zagraniczne nie są tak pewne i bezpieczne, jak przed pandemią. Polacy coraz częściej doceniają turystykę, wybierając wycieczki i wspinaczki po pasmach górskich nie tylko dla amatorów, ale także dla zaawansowanych turystów. Otworem stoją Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Świętokrzyskie czy Beskid Śląski. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wybrzeże Bałtyku czy Warmia i Mazury. Jak się okazuje, oprócz typowych kierunków, coraz większą popularnością cieszą się uzdrowiska, jako miejsce wypoczynku, które wybierają również młodzi Polacy. Jak polska branża turystyczna radzi sobie z potrzebami Polaków, nie tylko w okresie letnim?
Jak żyć z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów?
Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) jest chorobą o przewlekłym charakterze i podłożu autoimmunologicznym. Przyczyny jej występowania wciąż nie są znane, jednak istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na jej rozwój. Są to m.in.: kwestie genetyczne, zakaźne, hormonalne oraz immunologiczne. Jak walczyć z RZS? Kogo najczęściej dotyka ta choroba i gdzie pacjent może szukać pomocy?
- Reklama
Nowoczesne technologie wspierające rehabilitację
Nowoczesne technologie pojawiają się w coraz większym zakresie w naszym codziennym życiu i z chęcią są przez nas wykorzystywane. Istotne jest to, że również medycyna sięga po nowinki techniczne, dzięki czemu proces diagnozy czy leczenia staje się dużo szybszy i bardziej efektywny. Dzięki zastosowaniu robotów rehabilitacyjnych, terapeuci mogą podnieść efektywność swojej pracy, poprzez zintensyfikowanie oddziaływań rehabilitacyjnych.
Objawy a powikłania COVID-19 – czy Polacy potrafią je odróżnić?
COVID-19 jest tematem numer jeden w ostatnich miesiącach nie tylko w medycznym środowisku. Ciągle aktualizujemy wiedzę o koronawirusie o nowe badania, przypadki i statystyki. Chcemy dokładnie poznać problem, przez który cały świat niemalże stanął w miejscu. Nic więc dziwnego, że z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o liczbie zakażeń, zgonach, nowych terapiach, szczepionkach czy wariacjach wirusa. Powrót do przeszłości nie jest już możliwy, ale dzięki nowej wiedzy nasza przyszłość może powoli wyglądać coraz lepiej, jaśniej.
Popularne na Forum
- DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO A OPERACJA (28078)
- operacja usunięcia przepukliny nie spowodowała usunięcia przepukliny (12)
- Przyjaźń.Samotność dobija.Nie masz nikogo,masz ochotę na codzienne rozmowy i jesteś rozmowny/a? pisz.Chętnie się zaprzyjaźnię (7)
- zus komisja lekarska (36)
- Rwa kulszowa,3 miesiąc bólu (62)
Egzoszkielet - technologia przyszłości pozwalająca się poruszać osobom sparaliżowanym w fazie testów
Francuscy naukowcy opracowali egzoszkielet, który pozwala kontrolować wszystkie cztery kończyny wyłącznie przy użyciu fal mózgowych. Zastosowanie kliniczne urządzenia nie jest jeszcze możliwe. Technologia musi jeszcze zostać ulepszona do pracy poza laboratorium, ale naukowcy uważają, że wybrali właściwą ścieżkę, aby sparaliżowane osoby mogły znowu samodzielnie chodzić.
Innowacyjne technologie wspomagające rehabilitację mogą pomóc pacjentom wrócić do sprawności
Wirtualna rzeczywistość, systemy robotyczne i specjalne czujniki mogą służyć jako pomoce rehabilitacyjne. Nowoczesne technologie mogące pomóc pacjentom z urazami narządu ruchu i układu nerwowego przedstawiono podczas sympozjum w instytucie rehabilitacyjnym Kladruby (Republika Czeska).
Czy można trenować mózg? Jakie są granice jego możliwości?
Ben Utecht przeszedł 5 wstrząsów mózgu, John Keller przez 70 dni był w śpiączce. Obydwaj mieli ogromne problemy z pamięcią, ale dziś to już przeszłość. Okazało się, że trening umysłu przydaje się nie tylko uczniom chcącym poprawić wyniki w nauce, ale także osobom po ciężkich urazach mózgu.
Fizjoterapia w bólach głowy
Ból głowy to jedna z częstszych dolegliwości dotykająca populację. W statystykach podaje się, że około 4% ludzi na całym świecie cierpi na przewlekłe bóle głowy różnego pochodzenia. Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia.
- Reklama
Letni dzień ze stwardnieniem rozsianym
Lato dla większości z nas kojarzy się z samymi przyjemnościami i „ładowaniem akumulatorów” na kolejne pory roku. Urlopy dają możliwość korzystania z aktywności sportowych na świeżym powietrzu czy łapania witaminy D z promieni słonecznych. Okazuje się jednak, że podczas tej uwielbianej przez większość z nas pory roku mogą nasilać się dolegliwości związane ze stwardnieniem rozsianym (SM). Wszystko to za przyczyną wzrostu temperatury powietrza, który potęguje zmęczenie i zagraża pojawieniem się kolejnych rzutów choroby.
Wyjazd na leczenie uzdrowiskowe – najważniejsze informacje dla pacjenta
Do sanatorium może być skierowany każdy ubezpieczony pacjent cierpiący na różnego rodzaju schorzenia, który na podstawie badania i wywiadu wymaga dodatkowego leczenia. Placówka jest zazwyczaj zlokalizowana w miejscowości uzdrowiskowej. W trakcie leczenia pacjent korzysta z różnych zabiegów (rehabilitacje, inhalacje, masaże itd.).
Zachowania ruchowe człowieka - fizjologia czy biomechanika?
Zachowania ruchowe człowieka zostały poznane poprzez badania neurofizjologów oraz biomechaników. Obie te dziedziny obecnie tworzą system, na podstawie którego wyjaśnić można zagadnienia związane z poruszaniem się człowieka, choć przez wiele lat, obie te dziedziny funkcjonowały niezależnie od siebie. Dzisiejsza medycyna stawia je na równi w kontekście badań klinicznych.
Miopatie
Proces rehabilitacji to przemyślany proces usprawniania i utrzymania w jak najdłuższej sprawności chorego. Zależny jest on on przede wszystkim od schorzenia oraz od stanu chorego. Miopatie to grupa nieujednolicona etiologicznie i nastręczająca dużych problemów w planowaniu procesu rehabilitacji.
Elektroneurofizjoterapia
Neurofizjoterapia od ponad 10 lat korzysta z badań oraz technik elektroneurodiagnostyki. Techniki te pomagają w określaniu genów odpowiedzialnych za zaniki mięśniowe, a także w wywołaniu potencjałów w niewładnych mięśniach, wpływa również na korę mózgową, pobudzając określone jej obszary, celem wywołaniu potencjału z mięśnia szkieletowego.
Plastyczność struktur mózgu
Badania nad zdolnościami ludzkiego mózgu prowadzone są od początku XX wieku. Z początku możliwości badawcze ograniczały się do sytuacji śródoperacyjnych jednka wraz z rozwojem nauki, pojawiły się inne możliwości badani struktur i funkcjonowania mózgu.
Metatarsalgia - czy twoje stopy również na nią cierpią?
Tajemnicza nazwa metatarsalgia, dotyczy zespołu chorobowego z którym boryka się coraz większa liczba ludzi. Metatarsalgia obejmuje bowiem zespół chorób podeszwy stóp.
Neurologia odtwórcza
Rehabilitacja neurologiczna, nazywana również neurorehabilitacją, jest dziedziną nauki, która łączy wiedzę z zakresu neurologii i rehabilitacji.
Aktywność fizyczna wydłuży twoje życie i sprawność umysłową
Amerykańska Akademia Neurologii opublikowała ostatnio interesujący raport, dotyczący wpływu aktywności fizycznej seniorów, na zahamowanie mikrouszkodzeń mózgu. Badania prowadzone przez różne zespoły badawcze wskazują, że aktywność fizyczna moze być kluczem do zachowania sprawności umysłowej.
Uszkodzenie rdzenia kręgowego a fizjoterapia
Rdzeń kręgowy, odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu informacji z mózgu do różnych części ciała.