Porady specjalisty z kategorii: Choroba Alzheimera
Dieta w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera zaliczana jest do chorób ośrodkowego układu nerwowego (OUN) o podłożu neurodegeneracyjnym. Przyczyny tej choroby nie zostały do dziś poznane, choć wymienia się tutaj zarówno czynniki genetyczne (predyspozycja genetyczna) jak i środowiskowe.
Rehabilitacja pacjenta z chorobą Alzheimera
Głównymi objawami choroby Alzheimera są: osłabienie funkcji poznawczych, a także percepcji czuciowej i zmysłowej. Osoby cierpiące na to schorzenie mają osłabioną kondycję intelektualną i fizyczną. W celu wzmocnienia ogólnej wydolności organizmu pacjenta z chorobą Alzheimera, stosuje się indywidualną rehabilitację. Podczas ćwiczeń dochodzi do wzmocnienia siły mięśniowej, zwiększenia zakresu ruchu w stawach oraz poprawy krążenia.
Otępienie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, diagnostyka
Otępienie zwykle jest zespołem przewlekłym, postępującym, charakteryzującym się stopniowym pogarszaniem sprawności intelektualnej, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena. Dodatkowo często towarzyszą mu zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania i motywacji. Przyczynami mogą być, m.in. choroby neurodegeneracyjne, choroby naczyniowe mózgu, uraz mózgu, choroba alkoholowa, choroby metaboliczne.
Problemy z pamięcią i koncentracją związane z wiekiem - jak sobie z nimi radzić?
Każdego dnia dociera do nas bardzo duża ilość różnego rodzaju informacji. W tym celu potrzebujemy sprawnej pamięci, która daje możliwość ich gromadzenia, przetwarzania, przechowywania jak również odtwarzania.Z wiekiem pojawiają się problemy nie tylko z pamięcią ale również i z koncentracją tj. zdolnością polegającą na skupieniu i kierowaniu uwagi oraz utrzymaniu jej w określonym czasie.W momencie gdy pojawiają się problemy z tymi procesami uświadamiamy sobie, iż przestajemy radzić sobie z codziennymi obowiązkami, zapominamy imion najbliższych, nazwy ulic, przedmiotów, nie pamiętamy o zakupach, rachunkach i wiele innych.