Choroba Alzheimera
Alzheimer w rodzinie. Jak wspierać najbliższych?
Choroba Alzheimera – ta diagnoza zawsze brzmi jak wyrok, nie tylko dla chorego, ale i jego najbliższych. Muszą się oni właściwie przygotować do wieloletniej i żmudnej opieki, do szeregu wyzwań, trudności, negatywnych emocji, z którymi bardzo często zostają sami.
Dieta w chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która rozwija się podstępnie, gdyż przez wiele lat może nie dawać oczywistych objawów. Powszechnie utożsamia się ją z zanikiem pamięci, ale w rzeczywistości jest to choroba śmiertelna, uszkadzająca mózg. Dziś obserwujemy wzrost zachorowań na schorzenia neurodegeneracyjne, w tym głównie na chorobę Alzheimera. Zdaniem specjalistów bardzo istotne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, która powinna dostarczyć choremu ważnych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Choroby neurodegeneracyjne. Czym się objawiają i kto jest na nie najbardziej narażony?
Choroby neurodegeneracyjne to grupa wrodzonych lub nabytych postępujących chorób układu nerwowego, w których podstawowym zjawiskiem patologicznym jest postępujący, nieodwracalny proces niszczenia komórek nerwowych.
Oswoić chorobę utraconych wspomnień – jak pomóc osobie chorej na Alzheimera?
Choroba Alzheimera, opisana w 1906 roku przez Alozisa Alzheimera, prowadzi do stopniowej utraty pamięci, zdolności rozumienia, myślenia i kontroli zachowań. Można powiedzieć, że to choroba utraconych wspomnień, którą badacze wiążą z odkładaniem w mózgu złogów białek. Diagnozę często przyjmuje się jak wyrok – nie tylko dla chorego, ale i całej jego rodziny, która musi właściwie przygotować się do często wieloletniej opieki.
- Reklama
Szczepienie przeciw grypie może chronić przed chorobą Alzheimera
Według najnowszego badania osoby, które przynajmniej raz zostały zaszczepione przeciwko grypie, mają mniejsze szanse na rozwój choroby Alzheimera w przyszłości w porównaniu z ich nieszczepionymi rówieśnikami.
Alzheimer – jak wesprzeć chorego?
Mimo, że Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera przypada 21 września, o tym jak pomagać osobom chorym powinniśmy pamiętać cały czas.
Coraz więcej osób cierpi z powodu demencji
Według niedawno opublikowanego badania Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją szybko rośnie. Według WHO w 2030 roku może być o 40% więcej osób cierpiących na tę chorobę niż obecnie.
Czy środki nootropowe rzeczywiście ułatwiają zapamiętywanie?
Współcześnie coraz więcej osób – również i młodych – skarży się na zaburzenia pamięci. Przyczyniać się do nich mogą różne problemy, są to zarówno stres i duża ilość zobowiązań zawodowych, jak i deficyty różnych ważnych witamin. Pacjenci nierzadko starają się sobie pomóc, sięgając po tzw. środki nootropowe – lekarze zwracają uwagę na to, że stosowanie tych preparatów nie zawsze jest w pełni bezpieczne.
Objawy choroby Alzheimera o wczesnym początku
Choroba Alzheimera to schorzenie spotykane przede wszystkim u seniorów, zdarza się jednak, że rozpoczyna się ona w zdecydowanie młodszym wieku – możliwe jest pojawienie się pierwszych przejawów tej jednostki nawet i w 3. dekadzie życia. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, zastosowanie leczenia umożliwia jednak spowolnienie jej progresji. Jakie więc objawy mogą wskazywać na wczesną postać choroby Alzheimera i konieczność udania się na konsultację do lekarza?
Czy powstanie test mogący wykryć chorobę Alzheimera?
Czescy naukowcy prowadzą badanie nad testem, który może wykryć chorobę Alzheimera przed pojawieniem się pierwszych objawów. Szybkie i terminowe leczenie może pomóc w zapobieganiu rozwojowi typowych zespołów otępiennych.
- Reklama
Problemy ze snem w wieku średnim wiążą się z ryzykiem demencji
Według najnowszego badania osoby w wieku od 50 do 60 lat, które śpią krócej niż 6 godzin w nocy, mogą być bardziej narażone na rozwój demencji niż ich rówieśnicy, którzy przesypiają co najmniej 7 godzin.
Apatia może być jednym z pierwszych objawów demencji
Obojętność lub brak zainteresowania otaczającym światem mogą być oznaką, że dana osoba będzie zmagać się z demencją w przyszłości.
Czy powstanie szczepionka przeciw chorobie Alzheimera?
Naukowcy opracowują szczepionkę, która mogłaby w przyszłości spowolnić postęp choroby Alzheimera i innych schorzeń neurodegeneracyjnych. Jak dotąd substancję pomyślnie przetestowano na myszach, a testy na ludziach są planowane w przyszłości.
Mobilny monitoring choroby Alzheimera
Schorzenia o podłożu neurodegradacyjnym stanowią coraz większy odsetek – jest to efekt zjawiska, jaki stanowi proces starzenia się społeczeństwa, gdyż jest to właśnie grupa, gdzie najczęściej diagnozowane są tego rodzaju choroby. Jednym z nich jest choroba Alzheimera, która jest przyczyną pogłębiającej się demencji starczej. Naukowcy brytyjscy pracują nad urządzeniem, które monitorując określone parametry, pozwoli na wczesne wykrycie pierwszych objawów tej choroby.
Hormon miłości a choroba Alzheimera
Oksytocyna zwana „hormonem miłości” może w przyszłości być stosowana w leczeniu pacjentów z chorobą Alzheimera. Wskazało na to nowe badanie przeprowadzone przez naukowców na mózgach myszy.
Czym jest choroba Niemanna-Picka?
Wydawać by się mogło, że choroba Alzheimera dotyka tylko osoby starsze. Nic bardziej mylnego, ponieważ istnieje choroba Niemanna-Picka, określana potocznie jako dziecięcy Alzheimer.
Badanie markera stanu zapalnego we krwi pozwoli wcześniej rozpoznawać otępienia?
Zaburzenia otępienne – do których należy m.in. choroba Alzheimera – ze względu chociażby na starzenie się populacji ludzkiej stają się coraz istotniejszymi dla ochrony zdrowia problemami. Według statystyk w samych tylko Stanach Zjednoczonych co 65 sekund u jednego człowieka rozwija się wspomniana wyżej jednostka. Znaczne rozpowszechnienie otępień sprawia, że różni badacze poszukują nie tylko metod ich leczenia, ale i szybkiego rozpoznawania – naukowcy z australijskiego Florey Institute for Neuroscience and Mental Health donoszą, że w diagnostyce otępień można by wykorzystywać badania krwi.
Naukowcy coraz bliżej pokonania choroby Alzheimera
Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) i Uniwersytetu Flinders (Australia), donoszą o sukcesie testów nad nowym lekiem przeciw chorobie Alzheimera. Wkrótce mogą rozpocząć się badania kliniczne. Naukowcy twierdzą, że sukces ten otwiera drzwi do szerszych badań i rozwoju w kolejnych latach. Nad podobnym lekiem pracują również naukowcy w Chinach.
Otępienie w późnym okresie życia – jak zapobiegać?
Otępienie, należące do grupy chorób neurozwyrodnieniowych, wiąże się z wiekiem. Częstość jego występowania jest coraz większa, co spowodowane jest wydłużeniem średniej długości życia populacji. Najczęstszą przyczyną bowiem wywołującą około 60-80% przypadków otępienia jest choroba Alzheimera. Ocenia się, że w Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób.
Zrozumieć chorobę Alzheimera
Amerykańskie czasopismo naukowe, „Journal of Proteome Research”, opublikowało wyniki niezwykłego doświadczenia: chomiki w stanie hibernacji mogą pomóc w zrozumieniu choroby Alzheimera.