Zaloguj
Reklama

Wypadek podczas uprawiania sportu a odszkodowanie

Autorzy: Ogólnopolskie Centrum Pomocy po Wypadkach i Kolizjach Drogowych WINDICAR
Ćwiczenia
Fot. ojoimages
Ćwiczenia
(0)

Uprawnianie sportów w wielu przypadkach służy naszemu zdrowiu, niektóre jednak dyscypliny często wywołują odwrotny skutek. Wydawać by się mogło, że w takich sytuacjach osoby poszkodowane pozostawiane są same sobie, co nie jest twierdzeniem prawdziwym.

Reklama

Badając możliwość dochodzenia odszkodowania należy przede wszystkim zwrócić uwagę czy osoba poszkodowana w trakcie uprawiania określonej dyscypliny sportowej zastosowała wszelkie możliwe środki i dołożyła starań, aby zminimalizować tzw. ryzyko sportowe.

Na gruncie cywilnoprawnym przede wszystkim ocenie podlegał będzie adekwatny związek przyczynowy między zachowaniem się poszkodowanego i ewentualnie osób obowiązanych do zapewnienia bezpieczeństwa uprawiających sport oraz ich przyczynienie się do powstania lub zwiększenia szkody.

Z pewnością na niekorzyść amatorów sportu wpływ będą miały ich zachowania nacechowane lekkomyślnością lub niedbalstwem. Zatem należy dobrze rozważyć kiedy, gdzie i pod czyim nadzorem można bezpiecznie uprawiać daną dyscyplinę sportową.

Przede wszystkim nie warto poddawać się jedynie obietnicom dobrej zabawy, jeżeli zastane warunki techniczne danego obiektu budzą nasze wątpliwości. W sytuacji kiedy osoba poszkodowana zachowała wszelkie wymagane środki bezpieczeństwa, a także przestrzegała reguł danego sportu należy zwrócić uwagę na okoliczności w jakich doszło do zdarzenia i czy odpowiadają one przyjętym zasadom oraz wymaganiom technicznym.

Z uwagi na dużą różnorodność sytuacji w jakich dochodzi do wypadków oraz wiele czynników, które wpływają na powstanie szkód zawsze warto prosić o pomoc specjalistów. Aby zabezpieczyć się materialnie dobrze jest także skorzystać z szerokiej gamy ubezpieczeń.

 

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, należy go traktować jako dodatkową wiedzę na temat obowiązującego prawa. Wszelkie kwestie związane dochodzeniem roszczeń należy skonsultować z osobą zawodowo zajmującą się prawem. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji udzielonych w artykule.

Reklama
(0)
Komentarze