Zaloguj
Reklama

„Świadomy Pacjent” – kampania edukacyjna

Autorzy: Health Direction Media
Fot. Health Direction Media
(0)

Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent" mająca na celu uświadomienie pacjentom, że stanowią istotne ogniwo w całym procesie terapeutycznym - ich wiedza, zaangażowanie oraz odpowiedzialność mają znaczenie.

Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl

Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

Twarzą kampanii został Jacek Rozenek, polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy.

Reklama

KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:

UDAR MÓZGU

Aż 90 tys. Polaków rocznie ulega udarowi mózgu. To trzecia przyczyna zgonów i jeden z głównych powodów niepełnosprawności.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

 • Dr hab. n. med. Adam Kobayashi
 • Jacek Rozenek

CZERNIAK

W Polsce rocznie rozpoznaje się nawet 4 tys. nowych zachorowań na czerniaki. W większości nowotwory te można leczyć operacyjnie. Kiedy jednak pacjent nie kwalifikuje się do operacji może liczyć na skuteczne leczenie systemowe, które wydłuża życie nawet o kilka lat.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:

 • Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski 
 • Dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, Prof. NIO-PIB

HIPERURYKEMIA

Hiperurykemia jest dość powszechna, potrafi występować bezobjawowo i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Może spotkać każdego. Regularne badanie kwasu moczowego to podstawa, a wczesne wykrycie hiperurykemii zmniejsza ryzyko powikłań.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielił:

 • Dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC

ENCEFALOPATIA WĄTROBOWA

Niewydolna wątroba może powodować objawy neurologiczne i psychiczne. Chorzy mają problemy z koncentracją, co więcej – mogą stwarzać zagrożenie dla siebie i otoczenia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

 • Prof. dr hab. n. med. Anatol Panasiuk

ZESPÓŁ JELITA NADRAŻLIWEGO

Z badań wynika, że zespół jelita nadwrażliwego bardzo często trapi osoby z problemami natury emocjonalnej, takimi jak stany lękowe, nerwica czy depresja. Leczenie opiera się na zwalczaniu objawów, diecie i wsparciu psychologicznym.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

 • Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Rola markerów nowotworowych jest istotna w rozpoznaniu nowotworu i w monitorowaniu efektywności leczenia.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

 • Dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska

CUKRZYCA

Systemy ciągłego monitorowania glukozy (CGM- continous glucose monitoring) zrewolucjonizowały proces leczenia i monitorowania cukrzycy. Pozwalają choremu w łatwy i efektywny sposób zarządzać swoją cukrzycą.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:

 • Prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa

TĘTNICZE NADCIŚNIENIE PŁUCNE

Tętnicze nadciśnienie płucne (TNP) to rzadka choroba dająca niecharakterystyczne objawy. Wielu lekarzy nie spotkało w swojej praktyce pacjenta z tą chorobą. Sprawdź czy tętnicze nadciśnienie płucne nie dotyczy ciebie lub twoich bliskich.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

 • Dr n. med. Katarzyna Ptaszyńska

NIEDOBÓR ŻELAZA

Żelazo jest jednym z ważniejszych pierwiastków dla właściwego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niedobór tego pierwiastka może wywoływać uciążliwe objawy. Uzupełnienie poziomu żelaza zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

 • Dr hab. n. med. Marcin Barylski, FESC

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC

Palenie tytoniu, zanieczyszczone powietrze to czynniki sprzyjające rozwojowi chorób płuc. Obok astmy, POChP należy do najczęściej rozpoznawanych chorób. Ogromną rolę we wczesnym rozpoznaniu choroby odgrywa świadomość pacjenta oraz niebagatelizowanie objawów.

Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliła:

 • Dr n. med. Rafał Dudek

Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Świadomy Pacjent”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze