Zaloguj
Reklama

Rozszczep wargi i podniebienia

Dziecko z psem
Fot. medforum
Dziecko z psem
(0)

Rozszczep wargi i podniebienia zaliczany jest do wad wrodzonych, które można w chwili obecnej operować. Jest to wada, która, może prowadzić do wielu problemów oraz zaburzeń w tym problemów z prawidłowym rozwojem emocjonalnym, niedosłuchem czy zaburzeniami układu mięśniowego części twarzowej czaszki. Jest to wada widoczna gołym okiem. Do rozwoju rozszczepu wargi dochodzi najczęściej do siódmego tygodnia ciąży w przypadku, rozszczepu podniebienia ma to miejsce do 12go tygodnia ciąży.

Reklama

Spowodowana jest to brakiem połączenie lub nieprawidłowym zespoleniem między częściami tworzącymi wargę lub podniebienie. Potocznie mówi się o tym „zajęcza warga” i „wilcza paszcza”. Większość rodziców decyduje się, jeśli jest taka możliwość na jak najszybsze wykonanie zabiegu operacyjnego u dziecka, w celu zmniejszenia/ ukrycia wady.
 
Znane przyczyny rozszczepu wargi i podniebienia
 
Cały czas trwają poszukiwania jednoznacznej przyczyny prowadzącej do rozwoju rozszczepu wargi oraz podniebienia. Wśród czynników, które mają na nie wpływ zaliczane są między innymi:

  • czynniki genetyczne (choć nie jest znany sposób dziedziczenia)
  • promieniowanie jonizujące
  • picie w okresie ciąży alkoholu
  • spożywanie w ciąży narkotyków, zbyt dużych ilości nikotyny oraz innych używek
  • niedobory witamin w diecie kobiety w tym kwasu foliowego oraz witaminy A
  • infekcje wirusowe w ciąży
  • infekcje bakteryjne w ciąży i wiele innych

 
Warto, pamiętać o tym, że przyjmowanie w okresie ciąży niektórych leków oraz choroby matki (cukrzyca, niewydolność nerek) mogą przyczynić się do rozwoju rozszczepu wargi i podniebienia.   
 
W chwili obecnej wyróżnia się:

  • rozszczep wargi (jednostronny, częściowy lub całkowity)
  • rozszczep podniebienia (rozdzielenie podniebienia miękkiego i twardego)
  • rozszczep wargi i podniebienia (jednostronny lub obustronny).

 
Leczenie rozszczepu wargi i podniebienia
 
Rozszczep wargi i podniebienia, zaliczany jest do wad rozwojowych, złożonych, w których leczenie przebiega w wielu etapach i najczęściej jest kilkuletnie, przy zaangażowaniu dużej ilości specjalistów. Pierwsza operacja może odbyć się po skończeniu trzeciego miesiąca życia (rozszczep wargi), w przypadku podniebienia po skończeniu czwartego roku życia. Specjalistami zaangażowanymi we wszelkie operacje oraz rehabilitacje dziecka są m.in.: chirurg plastyk, logopeda, foniatra, stomatolog, chirurg twarzowo - szczękowy oraz ortodonta.  

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze