Zaloguj
Reklama

Pierwsza pomoc przy zasłabnięciu

Ratowanie życia
Fot. Panthermedia
Ratowanie życia
(3)

Każdemu z nas niejednokrotnie zrobiło się słabo np. w kościele, podczas upałów czy na skutek niewłaściwego odżywiania.

Reklama

Spis treści:

 1. Czym jest zasłabnięcie?
 2. Przyczyny, objawy oraz pierwsza pomoc przy zasłabnięciu
 3. Podczas zasłabnięcia spada napięcie mięśniowe
 4. Szybka reakcja

Czym jest zasłabnięcie?

Wielu z nas, z własnego doświadczenia, wie czym jest zasłabnięcie. Zasłabnięcie definiowane jest jako chwilowe zaburzenie świadomości, ale bez całkowitej jego utraty. Bardzo często towarzyszą mu problemy z widzeniem (zaburzenia widzenia), nudności, mdłości, zawroty głowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Zasłabnięcie określane jest jako stan przedomdleniowy, a jego dolegliwości ustępują najczęściej samoistnie. Jeśli pojawia się ono często powinniśmy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia co jest jego przyczyną i jak można je leczyć.

Przyczyny, objawy oraz pierwsza pomoc przy zasłabnięciu

Podczas zasłabnięcia nie tracimy w pełni świadomości jak w przypadku omdlenia. Świadczy to o tym, że mechanizmy obronne organizmu, wystarczyły aby poradzić sobie z tym zaburzeniem. Podczas diagnozowania bardzo ważną kwestią jest ustalenie czy mieliśmy do czynienia z zasłabnięciem, czy z omdleniem (to drugie stanowi zagrożenie dla życia pacjenta).

Przyczyn zasłabnięcia jest wiele i są to między innymi:

 • zaburzenia rytmu serca,
 • problemy emocjonalne oraz psychiczne,
 • zaburzenia metaboliczne,
 • zaburzenia napięcia naczyń krwionośnych,
 • niedociśnienie,
 • różne choroby,
 • zażywanie niektórych leków,
 • niedotlenienie mózgu,
 • zbyt ostre odchudzanie się.

Podczas zasłabnięcia spada napięcie mięśniowe

Pacjent nie utrzymuje pozycji pionowej (większość osób siada bądź przewraca się), odczuwa mdłości, ma problem ze złapaniem równowagi, nie wie co się dzieje wokół; mogą pojawić się problemy z widzeniem, ale także z oddychaniem. Większość pacjentów odczuwa niepokój. Osoby, która zasłabnie nie powinno się nigdy zostawiać samej. Niestety większość ludzi nie wie jak udzielić pierwszej pomocy przy zasłabnięciu.


Zasłabnięcie, fot. pantherstock

Szybka reakcja

Jeśli zauważymy, iż ktoś znajdujący się blisko nas bardzo pobladł, ma problemy z utrzymaniem równowagi, zaczyna się bardzo pocić i mówi, że ma mroczki przed oczami, powinniśmy jak najszybciej zareagować.

Ważne jest by taka osoba jak najszybciej usiadła i pochyliła głowę do dołu (między nogi). Pozwoli to na dopłynięcie krwi do mózgu. Należy koniecznie rozpiąć takiej osobie ubranie np. guzik pod szyją czy pasek opinający brzuch i zapewnić dostęp świeżego powietrza. W większości przypadków objawy ustępują po kilku minutach samoistnie. Jeśli jednak ten stan się przedłuża należy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Pamiętajmy by poszkodowanemu nie podawać żadnych leków ani syropów. W sytuacji, gdy nie jest on do końca świadomy nie powinniśmy podawać także nic do picia (grozi to zakrztuszeniem).

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze