Zaloguj
Reklama

Nowotwory centralnego układu nerwowego - przyczyny powstawania, klasyfikacja oraz objawy - cz.1

Badania mózgu
Fot. Shutterstock
Badania mózgu
(4)

Nowotwory centralnego układu nerwowego to nowotwory, które zajmują nie tylko mózg, ale także rdzeń kręgowy. To one znajdują się w ścisłej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów, które mogą prowadzić do śmierci. Rozwijają się nie tylko u osób dorosłych czy starszych, ale także u noworodków czy małych dzieci. Badania naukowe, przeprowadzane między innymi na materiale zwierzęcym przyczyniają się do lepszego poznawania przyczyn powstawania tych nowotworów, rodzaju towarzyszących im objawów, sposobie diagnozowania czy leczenia. Co wiemy o nowotworach centralnego układu nerwowego?

Reklama

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja nowotworów centralnego układu nerwowego

Nowotwory mózgu oraz rdzenia kręgowego stanowią istotny problem onkologii na całym świecie. Dotykają one bardzo małych dzieci, niekiedy bowiem diagnozowane są już w łonie matki, dzieci starszych, młodzieży, osób dorosłych czy w podeszłym wieku. Lekarze wraz z naukowcami starają się poszerzać wiedzę na temat objawów guza mózgu i rdzenia kręgowego.To w przypadku zachorowania pozwoli na szybkie i trafne postawienie diagnozy, a także włączenie metody leczenia.

Od 2007 roku funkcjonuje następująca klasyfikacja guzów mózgu. Są to:

 1. Guzy wywodzące się z tkanki nerwowo - nabłonkowej tj. glejaki astrocytarne, wielopostaciowe, gwiaździaki (włókienkowy, anaplastyczny, włosowo komórkowy, podwyściółkowy olbrzymiokomórkowy, skąpowypustowy), wyściółczaki, podwyściółczaki oraz glejaki mieszane.
 2. Będące guzami przerzutowymi z innych rejonów ciała np. płuc, nerek, sutka, wątroby.
 3. Nowotwory splotu naczyniowego (brodawczak bądź rak splotu naczyniówkowego).
 4. Guzy neuronalne oraz neuronalno - glejowe takie jak nerwiak komórkowy ośrodkowy, tłuszczonerwiak komórkowy móżdżku, zwojaki.
 5. Nowotwory pochodzenia embrionalnego, wśród których najczęściej spotykanymi są neuroblastoma, rdzenia, wyściółczak zarodkowy, rdzeniakomięśniak.
 6. Guzy wywodzące się z miąższu szyszynki tzw. neuroepitelialne (szyszyniak, szyszyniak zarodkowy).
 7. Nowotwory o niewyjaśnionej jak dotąd histogenezie tj. gwiaździak zarodkowy czy glejak struniakowaty splotu naczyniówkowego komory trzeciej.


fot. panthermedia

Warto tutaj także wspomnieć o innych nowotworach układu nerwowego, wśród których najczęściej spotykanymi są:

 1. Nowotwory opon mózgowych z komórek meningotelialnych
 2. Torbiel skórzasta
 3. Torbiel szczeliny Rathkego
 4. Nerwiak osłonkowy
 5. Złośliwy nowotwór osłonek nerwów obwodowych
 6. Mięsak szpilkowy granulocytarny
 7. Chrzęstniak
 8. Struniak
 9. Przyzwojak
 10. Guz ziarnisto komórkowy

Zmiany w mózgu bądź w rdzeniu kręgowym w początkowym stadium mogą nie dawać jakichkolwiek objawów. Ważną kwestią jest umiejscowienie guza, jego położenie, wielkość oraz rodzaj komórek z jakich jest zbudowany. Niektóre nowotwory rosną bardzo wolno, inne przyrastają bardzo szybko. Większość osób nie jest świadoma ich posiadania.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze