Zaloguj
Reklama

Niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pacjenta? - dowiedz się więcej

Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(0)

Zawroty głowy definiowane są jako odczucie wirowania ciała lub otaczających nas przedmiotów, osób, roślinności itp. W większości przypadków towarzyszą temu nudności, wymioty, problemy z utrzymaniem równowagi, niepokój, bladość skóry czy oczopląs.

Reklama

Zawroty głowy mogą zdarzyć się u osób w każdym wieku, od dzieci (które nie są w większości przypadków w stanie opisać co się z nimi dzieje w związku z powyższym np. płaczą, mają bladą skórę, wymiotują bądź często upadają), po osoby dorosłe oraz starsze (zawroty głowy u osób starszych występują dość często). Każdego pacjenta z zawrotami głowy traktuje się indywidualnie, podobnie jest z diagnozowaniem zawrotów głowy oraz ich leczeniem.   

Czas trwania zawrotów głowy oraz ich przyczyny

Nie ma znaczenia jak długo utrzymują się zawroty głowy i jakie jest ich nasilenie u pacjenta, w żadnym wypadku nie powinniśmy ich bagatelizować. Mogą one trwać chwilę, kilka dni a nawet utrzymywać się do kilku tygodni. W takiej sytuacji  najważniejszą kwestią jest ustalenie co jest ich przyczyną, czy są to niewłaściwa dieta, brak snu, stres a być może choroba. Pamiętajmy także o tym, że zawroty głowy mogą zdarzyć się sporadycznie u każdej osoby, np. na skutek zbyt szybkiego podniesienia się z pozycji pionowej, bądź przy stanie zapalnym ucha i nie muszą oznaczać żadnej poważnej choroby. Warto jednak udać się do specjalisty i wykonać zalecane badania.

Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Przyczyn zawrotów głowy jest bardzo dużo - od choroby lokomocyjnej, po różnego rodzaju urazy głowy, migrenę, padaczkę, zapalenie ucha środkowego (o różnym przebiegu) po łagodne napadowe zawroty głowy u dzieci. Warto tutaj także wspomnieć o zapaleniu błędnika, chorobach wirusowych (różyczka, świnka), cukrzycy, niewydolności nerek, niedorozwoju ucha środkowego (uwarunkowanym genetycznie), zatruciu, arytmii, stanach zapalnych mózgu oraz opon mózgowo- rdzeniowych. Koniecznością jest także wymienianie chorób takich jak np. stwardnienie rozsiane czy choroby o podłożu psychicznym.


fot. panthermedia

Zawroty głowy mogą mieć charakter nagły i trwający bardzo krótko, ale także trwać kilka dni a nawet tygodni i ulegać nasileniu. Zdarza się także, że zawroty głowy wykazują charakter przewlekły. Każdy z tych rodzajów zawrotów głowy może świadczyć o niebezpiecznej chorobie toczącej się w naszym organizmie, konieczna jest zatem konsultacja lekarska.

Jakie badania wykonać gdy mamy zawroty głowy?

Pacjent, który zgłosi się do lekarza z problemem zawrotów głowy, zostanie szczegółowo zbadany, przeprowadzony zostanie wywiad lekarski, zlecone zostaną badania lekarskie jak np. badanie słuchu, okulistyczne i neurologiczne. Zlecane są także badanie EEG.
 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze