Zaloguj
Reklama

Jak wygląda życie z osobą dotkniętą chorobą Parkinsona?

Pomoc seniorom
Fot. shutterstock
Pomoc seniorom
(3)

Życie z osobą dotkniętą chorobą Parkinsona wymaga 24- godzinnej opieki oraz wielu wyrzeczeń. Wiele osób nie jest w stanie poradzić sobie z codziennymi obowiązkami oraz zapewnieniem choremu bezpieczeństwa. Zanim podejmiemy decyzję, kto i gdzie ma się opiekować chorym należy tę kwestię bardzo dokładnie przemyśleć i przedyskutować z członkami rodziny.

Reklama

Osoba chora na chorobę Parkinsona wymaga opieki nie tylko za dnia ale także w ciągu nocy. Spędzać z nią będziemy każdą chwilę w ciągu dnia.

Zwrócić należy zatem uwagę na następujące kwestie, z którymi będziemy się stykali każdego dnia:

 • Mieszkanie osoby chorej musi być tak przystosowane by zapewnić jej możliwie najlepszy komfort dnia codziennego. Na podłodze, nie mogą znajdować się przedmioty (zabawki, kable) bądź materiały (dywany, dywaniki, chodniczki), które będą utrudniały poruszanie się. Podłoga nie może być śliska. Ważne jest by w mieszkaniu nie było progów, odstających klepek czy płytek.
 •  Zakup po mocy ortopedycznych jest w  wielu przypadkach koniecznością. Najczęściej korzysta się z laski, kul oraz balonika.
 • Oświetlenie mieszkania jest bardzo ważne zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Chory w swoim pokoju powinien posiadać małą lampeczkę, którą w każdej chwili może włączyć oraz wyłączyć. Oświetlony powinien być także korytarz oraz droga do toalety czy łazienki.
 • Odzież i obuwie chorego powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów, łatwych do założenia i szybkiego zdjęcia. Nie powinny być sztywne. Obuwie powinno zawierać podeszwy antypoślizgowe i być bardzo łatwe do włożenia. Nie należy stosować śliskich skarpet oraz klapek.
 • Toaleta powinna być dostosowana dla pacjenta. Wanna bądź brodzik powinny być nisko,  koniecznym jest zakupienie maty antypoślizgowej oraz zamocowanie uchwytów, które ułatwią wejście i wyjście.  Wszelkie środki higieny osobistej powinny byś dostępne dla chorego na wyciągnięcie ręki, podobnie jak ręczniki czy szlafrok i piżama. Nie wolno pozostawiać osoby chorej samej w łazience.
 • Kuchnia powinna być przestronna i nie zagracona. Powinna zawierać uchwyty, które pomogą choremu gdy straci równowagę bądź poczuje się słabo. Niezbędne przedmioty (szklanka, talerzyk, sztućce i inne) powinny znajdować się zawsze w tym samym, dostępnym miejscu. Nie powinno się zostawiać osoby chorej samej w kuchni podczas przygotowywania posiłków i gotowania.
 • Odżywianie chorego powinno być dostosowane do jego potrzeb. Dieta odgrywa znaczącą rolę, zwłaszcza w sytuacji gdy chory przyjmuje duże ilości leków. Nie wolno zapominać o podawaniu choremu regularnych posiłków, bardzo zróżnicowanych. Jeśli chory ma problemy z ich pobieraniem należy je rozdrobić bądź zrobić papkę. W sytuacji gdy chory odmawia przyjmowania posiłków należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
 • Odpoczynek oraz sen odgrywają bardzo ważna rolę. Pomagają one zregenerować organizm oraz wyciszyć się. W sytuacji gdy pojawią się problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, lęki, strach należy zgłosić się z chorym do lekarza specjalisty.

Życie codzienne z osobą chorą na chorobę Parkinsona wymaga bardzo dużo poświęceń cierpliwości oraz pozytywnego nastawienia. Za wyjątkiem podstawowych obowiązków, konieczne jest także zapewnienie choremu bezpieczeństwa, spokoju, odpoczynku oraz rozrywki. Opiekun nie może sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek zarówno w ciągu dnia jak i w nocy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1) „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
  2) „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004
  3) Basic Information About Parkinson's Disease. Available at: European Parkinson's Disease Association.
  4) Activa Therapy Clinical Summary, 2003.

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze