Zaloguj
Reklama

Bóle i neuralgie w obrębie głowy i twarzy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ból głowy
Fot. Pantherstock
Ból głowy
(3)

Ból głowy jest jedną z powszechnie występujących dolegliwości, która może mieć jednak wiele przyczyn. Często stanowi objaw określonej choroby, bądź istnieje samoistnie, jako odrębna dolegliwość.

Reklama

Ból głowy o typie napięciowym jest samoistnym bólem o nienapadowym charakterze. W mniej lub bardziej regularnych odstępach pojawiają się incydenty bólu, którego czas trwania jest zróżnicowany.

Ból obejmuje okolice czołową, skroniową, ciemieniową i niekiedy potyliczną. Istnieją dwa rodzaje tego typu bólu. W pierwszym przypadku ból występuje epizodycznie i nie częściej niż 180 dni w roku lub 15 dni w miesiącu. Drugi przypadek obejmuje przewlekłe bóle głowy występujące częściej niż 180 dni w roku lub 15 dni w miesiącu.

Klasterowy ból głowy cechuje się znaczną intensywnością jednostronnych ataków z objawami autonomicznymi na przemian z okresami bólowymi. Ból ma znaczne nasilenie i szybko narasta. Ma charakter kłujący, rwący lub palący. Po stronie występowania bólu pojawia się łzawienie, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, uczucie zatkania nosa lub wyciek z nosa, oraz wzmożone pocenie skóry czoła, twarzy i/lub górnego kwadratu klatki piersiowej. Zachowanie chorego jest zmienne, występuje pobudzenie ruchowe, uciskanie obolałej okolicy lub jej oziębianie.

fot. pantherstock

Przewlekła napadowa hemikrania częściej występuje u kobiet. Bóle mają charakter napadowy, połowiczny i występują w okolicy oczodołu, skroni, czołowej lub ciemieniowej. Mogą promieniować do karku i ramion. Napady trwają od 2-45 minut i pojawiają się od 5-40 razy dziennie, zwykle w równomiernych odstępach.

Szyjnopochodny ból głowy charakteryzuje się napadami połowicznego bólu zaczynającymi się w okolicy szyjnej kręgosłupa. Ból promieniuje do okolicy skroniowo-czaszkowej oraz oczodołu. Najczęściej rozpoznawany jest u osób w wieku 30-40 lat, bardziej rozpowszechniony jest u kobiet niż mężczyzn. Incydenty bólu mogą być bardzo różne i niestałe nawet u tego samego chorego. Sam ból ma charakter nieimpulsujący i umiarkowane nasilenie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurologia – podręcznik dla studentów medycyny. Redakcja naukowa W. Kozubski, P. Liberski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze