Zaloguj
Reklama

Bóle głowy w zaburzeniach ciśnienia tętniczego

Wizyta u kardiologa
Fot. medforum
Wizyta u kardiologa
(4)

Bólu głowy doświadczył każdy w swoim życiu. Niektórym pacjentom pierwotne bóle głowy towarzyszą całe życie. W większości przypadków, ból ten, nie jest jednak objawem groźnej i niebezpiecznej dla naszego życia choroby np. guza mózgu.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie towarzyszą mu objawy
  2. Sposoby na obniżenie nadciśnienia przy bólach głowy
  3. Czym jest niedociśnienie tętnicze i jakie są jego objawy?
  4. Sposoby na podniesienie ciśnienia

W przypadku około 95% bólów głowy, dotyczą one problemów z zatokami bądź wywołane są długotrwałym, silnym napięciem nerwowym. Zdarza się jednak tak, iż bólom głowy towarzyszą zaburzenia ciśnienia tętniczego (zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie). Koniecznie należy wtedy udać się na wizytę do specjalisty - kardiologa. Leczenie w niektórych przypadkach to zmiana trybu życia, właściwe odżywianie się, odstawienie używek ale także włączenie środków farmakologicznych. Co ważne, z problemem tym borykają się nie tylko osoby starsze ale coraz częściej przed 25-30 rokiem życia.

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie towarzyszą mu objawy 

Nadciśnienie, definiujemy jako podwyższone ciśnienie krwi w układzie żylnym, które znajduje się w zakresie powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. W chwili obecnej, wymienia się dwie przyczyny nadciśnienia, tj. te o podłożu pierwotnym (bez uchwytnej przyczyny) oraz o podłożu wtórnym (występujące na tle innej choroby).

Wśród czynników mających wpływ na rozwój nadciśnienia wymienia się m.in.:

  • brak aktywności fizycznej,
  • rodzaj i ilość spożywanych pokarmów,
  • otyłość bądź nadwagę,
  • picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na rolę czynników dziedzicznych (genetycznych).

Jednym z najczęściej występujących objawów, przy zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym są bóle głowy.  Mają one różne nasilenie oraz charakter (kłujący, pulsujący) i mogą im towarzyszyć mdłości, zawroty głowy, zaczerwienienie na twarzy (rumieńce) oraz szyi, ból oczu oraz problemy z widzeniem. U pacjentów z nadciśnieniem pojawiają się także szumy w uszach, pulsowanie w skroniach, mroczki przez oczami oraz krwotoki z nosa. Taki stan wymaga szybkiej konsultacji kardiologicznej.

Sposoby na obniżenie nadciśnienia przy bólach głowy 

Każdy pacjent, cierpiący na nadciśnienie tętnicze może za pomocą „domowych sposobów” spróbować obniżyć sobie ciśnienie. Wśród tych sposobów na uwagę zasługują m.in.: unikanie potraw tłustych oraz słonych, kontrolowanie ilości spożywanych słodyczy, jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, świeżych, nietłustych ryb, używanie oliwy, oleju rzepakowego, aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, palenia tytoniu. W przypadku zażywania środków farmakologicznych, należy pamiętać o regularności i wizytach kontrolnych u kardiologa.

Czym jest niedociśnienie tętnicze i jakie są jego objawy? 

Niskie ciśnienie krwi, inaczej hipotonia, to takie które znajduje się poniżej 100/60 mmHg. Przyczyn niskiego ciśnienia jest wiele, przy czym może ono występować u osób z padaczką, anemią, przy cukrzycy czy zaburzeniach rytmu serca. W przypadku długotrwałego utrzymywania się niskiego ciśnienia należy koniecznie zgłosić się do kardiologa.  

Wśród najczęściej wymienianych objawów niskiego ciśnienia krwi, wymienia się: bóle i zawroty głowy, ciągłe zmęczenie, brak energii, senność, nudności, problemy z koncentracją oraz szybką męczliwość. Bardzo często pojawiają się także zaburzenia równowagi i widzenia oraz skłonności do omdleń.

Pomiar ciśnienia tętniczego, fot. panthermedia

Sposoby na podniesienie ciśnienia 

Osoby cierpiące na niedociśnienie powinny jeść małe posiłki ale za to często, przebywać na świeżym powietrzu, pamiętać o ruchu (spacery, jazda na rowerze, basen), pić duże ilości wody, pamiętać o prawidłowym odżywianiu się oraz wysypianiu się.

Zbyt wysokie bądź zbyt niskie ciśnienie wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia oraz nasze samopoczucie. Utrudnia nam wykonywanie codziennych obowiązków. Warto zatem skorzystać z pomocy kardiologa, odnaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i podjąć właściwe leczenie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze