Zaloguj
Reklama

Alkohol a zmiany w mózgu

Uzależnienie od alkokolu
Fot. medforum
Uzależnienie od alkokolu
(4)

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego jak szkodliwy a nawet toksyczny wpływ na nasze zdrowie a także i mózg ma picie alkoholu. Dotyczy to w szczególności pacjentów, którzy nałogowo spożywają różnego rodzaju trunki. Zmiany w tkance nerwowej są zazwyczaj nieodwracalne i z czasem utrudniają nam sprawne i normalne funkcjonowanie. Jak alkohol wpływa na nasz mózg?

Reklama

Wpływ alkoholu na mózg

Alkohol ma bardzo rozległy wpływ na nasz mózg. Objawy te są przez nasz odczuwalne w postaci problemów z poruszaniem się (chodzeniem), pamięcią (niezdolność do zapamiętywania zasłyszanych chwilę wcześniej informacji), zwolnionym czasem reakcji, bełkotliwą mową, zamazywaniem obrazu, problemami ze wzrokiem czy ogromną sennością. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po wypiciu jednego bądź dwóch kieliszków wódki, ale szybko zanikają po zaprzestaniu picia. W przypadku pacjentów spożywających alkohol bardzo często i w dużych ilościach dochodzi do deficytów w mózgu, które utrzymują bardzo długo po wytrzeźwieniu.

Intensywne picie alkoholu bardzo często prowadzi do daleko posuniętych zmian w mózgu, które w większości przypadków są bardzo rozległe. Oczywiście wpływ na to mają m.in.: wiek, płeć, wykształcenie, ilość wypitego alkoholu, czas picia a także ogólny stan zdrowia.
    
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że picie alkoholu może prowadzić do utraty świadomości oraz luk w pamięci. Alkoholicy maja problem z przypomnieniem sobie kluczowych szczegółów z dnia libacji a także całych zdarzeń ważnych w ich życiu (chrzest dziecka, własny ślub czy ostatnie wakacje). Badania naukowe wykazują, że po alkohol sięgają zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku.

Badania przeprowadzone metoda tomografu komputerowego pokazują, na obkurczanie mózgu u osób pijących alkohol. Uszkodzenie mózgu może być także wynikiem ogólnego słabego zdrowia oraz ciężkiej choroby wątroby- co jest bardzo często spotykane u alkoholików.

Alkoholizm jest poważną chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia i pomocy ze strony bliskich. Pamiętajmy o tym, iż spożywany przez nas alkohol ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i toksyczny dla naszego mózgu     

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • White, A.M. What happened? Alcohol, memory blackouts, and the brain. Alcohol Research & Health 27(2):186-196, 2003.
    Hommer, D.W.; Momenan, R.; Kaiser, E.; and Rawlings, R.R. Evidence for a gender-related effect of alcoholism on brain volumes. American Journal of Psychiatry 158:198-204, 2001.

    Kensinger, E.A.; Clarke, R.J.; and Corkin, S. What neural correlates underlie successful encoding and retrieval? A functional magnetic resonance imaging study using a divided attention paradigm. Journal of Neuroscience 23(6):2407-2415, 2003.
    Porjesz, B., and Begleiter, H. Alcoholism and human electrophysiology. Alcohol Research & Health 27(2):153-160, 2003.

Reklama
(4)
Komentarze