Reklama:

Przewlekły ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Lek. Magdalena Targosz

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Przewlekły ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej

Shutterstock

Ból kręgosłupa

Autorka definiuje przewlekły ból kręgosupa, prezentuje objawy ostrzegawcze, omawia leczenie...

Reklama:

W przypadku przewlekłego bólu okolicy lędźwiowej z towarzysząca rwą kulszową lub obecnością „red flags” zalecane jest wykonanie MRI (zwłaszcza u pacjentów z niejasnym poziomem uszkodzenia stwierdzanym w badaniu neurologicznym, lub przy podejrzeniu patologii w zakresie rdzenia kręgowego lub innych tkanek miękkich, przy podejrzeniu podłoża zapalnego lub nowotworowego), lub ewentualnie rozważenie TK (gdy jednoznacznie określić można poziom uszkodzenia).

SPECT i scyntygrafia może być użyteczna przy podejrzeniu obecności stawów rzekomych po zabiegach neurochirurgicznych oraz w ocenie zmian nowotworowych.

 W przypadku pozostałych pacjentów (85%), przewlekły ból ma niespecyficzne podłoże mechaniczne związane najczęściej z patologią krążka międzykręgowego oraz stawów międzywyrostkowych. Na jego obecność wpływa wiele czynników, w tym warunki osobnicze, psychospołeczne i zawodowe. W celu identyfikacji pacjentów z dużym prawdopodobieństwem utrzymywania się bólu lub jego zaostrzeń i związanego z nimi inwalidztwa, stworzono tzw. „yellow flags”. Ich obecność wiąże się z dużym ryzykiem przetrwania bólu (tabela 2).

Tabela 2 „Yellow flags”, czyli czynniki ryzyka występowania zaostrzeń i przewlekłego bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Czynniki ryzyka:

Zaostrzeń

Bólu przewlekłego

Osobnicze

- Wiek

- Sprawność fizyczna

- Słabo rozwinięte mięśnie grzbietu i brzucha

- Palenie tytoniu

- Otyłość

- Niski poziom edukacji

- Znaczne nasilenie bólu i niesprawności

- Zależność lekowa

Psychospołeczne

- Stres, niepokój, przygnębienie

- Niski poziom inteligencji

 

- Depresja

- Somatyzacja

- Trudna sytuacja socjalna i finansowa

Zawodowe

- Praca związana ze schylaniem się, dźwiganiem, wibracjami

- Niezadowolenie z pracy

- Monotonna praca

- Zła atmosfera pracy i brak wsparcia socjalnego

- Niezadowolenie z pracy

- Duże obciążenie fizyczne bezpośrednio po powrocie do pracy

- Praca wymagająca częstego podnoszenia z jednoczesnym skręcaniem tułowia

- Nieruchoma pozycja (stojąca, siedząca)

Terapia

W przypadku przewlekłego niespecyficznego bólu odcinka krzyżowo-lędźwiowego w terapii stosowane są:

  1. Farmakoterapia:
    • Niesterydowe leki przeciwzapalne – istnieją silne dowody na ich skuteczność w łagodzeniu bólu przewlekłego (większość badań oceniała działanie NLPZ jedynie w trakcie 3-miesięcznej obserwacji). Ze względu na wiele działań ubocznych, ich stosowanie zalecane jest tylko w zaostrzeniach lub przez możliwie krótki okres czasu.
    • Leki przeciwdepresyjne – trójcykliczne leki przeciwdepresyjne mogą być skutecznie stosowane jako terapia wspomagająca w celu złagodzenia bólu u osób bez niewydolności nerek, jaskry, POChP, niewydolności krążenia i kobiet niebędących w ciąży.
    • Leki rozluźniające napięcie mięśni szkieletowych – w tym benzodiazepiny. Mogą być stosowane krótkotrwale w celu łagodzenia bólu, jednak ich zażywanie wiąże się z występowaniem objawów ubocznych, takich jak senność, zawroty głowy, alergie, uzależnienie, zaburzenia gastryczne, przejściowe zaburzenia funkcji wątroby. Z tego względu leki miorelaksacyjne z innych grup powinny być brane pod uwagę przed zastosowaniem benzodiazepin.
    • Opioidy – słabe leki opioidowe (np. tramadol) zalecane są w niespecyficznych bólach w przypadku braku odpowiedzi na pozostałe leczenie. Ze względu na ryzyko uzależnienia powinny być stosowane postaci o powolnym uwalnianiu podawane w stałych odstępach czasowych, a nie doraźnie w przypadku zaostrzeń.
    • Leki przeciwpadaczkowe – ze względu na brak wystarczających dowodów na ich skuteczność, nie są rekomendowane w terapii bólu okolicy lędźwiowej.
  2. Ćwiczenia fizyczne - Liczne badania potwierdziły skuteczność aktywności ruchowej w redukcji bólu i zmniejszaniu upośledzenia sprawności, pozwalającej na powrót do pracy w ciągu 3-6 miesięcy. Dlatego ćwiczenia pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty powinny stanowić podstawowe leczenie przewlekłego, niespecyficznego bólu. Zalecane są serie ćwiczeń niewymagających kosztownego sprzętu. Wybór odpowiednich rodzajów ćwiczeń powinien być dostosowywany przez terapeutę indywidualnie do potrzeb i możliwości chorego.
  3. Terapia manualna – wśród terapii manualnej wykazano skuteczność manipulacji i mobilizacji kręgosłupa w terapii schorzenia. Brak jest jednoznacznych dowodów na skuteczność masażu leczniczego w łagodzeniu dolegliwości.
  4. Edukacja chorego – istotne jest prowadzenie programów edukacyjnych obejmujących poznawanie anatomii i fizjologii kręgosłupa, patomechanizmu powstawania bólu, naukę prawidłowej postawy podczas wykonywania poszczególnych czynności oraz wyboru odpowiednich ćwiczeń fizycznych.
  5. Terapia poznawczo-behawioralna – oparta jest na wiedzy, że istotnym aspektem dolegliwości są nie tylko czynniki somatyczne, ale również psychologiczne i socjalne. Niezależnie od rodzaju stosowanej techniki, terapia pomaga zidentyfikować, kontrolować i zmieniać sposób myślenia i zachowań związanych z chorobą a także problemami życia codziennego.
  6. Fizjoterapia - obejmująca techniki takie jak terapia ciepłem, zimnem, laserem, krótkofalowa diatermia, przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) lub ultradźwiękami a także techniki inwazyjne takie jak akupunktura, zewnątrzoponowe iniekcje sterydów, iniekcje międzymięśniowe, dostawowe, międzykrążkowe i inne – nie istnieje wystarczająca liczba badań pozwalająca jednoznaczne określić skuteczność tych metod w terapii niespecyficznego przewlekłego bólu okolicy lędźwiowej. Niektóre z nich potwierdzają ich pozytywny efekt, jednak niezbędne są dalsze badania.
  7. Leczenie chirurgiczne – Biorąc pod uwagę możliwe powikłania zabiegu operacyjnego oraz niepowodzenia terapii, w przypadku niespecyficznego bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej powinno być rozważane tylko u ostrożnie wyselekcjonowanych pacjentów z dużym nasileniem bólu (i zmianami maksymalnie na dwóch poziomach kręgosłupa), nie wcześniej niż po dwóch latach nieskutecznej terapii zachowawczej.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie bólu

Operacja szyjnego a pieczenie stop
Czy was też piekły stopy I parzyły nawet palce czy lydki od szyjnego . Rece nic .
Bol plecow okolica krzyzowa i kosc guziczna
Witam. Mialam dzis robione rtg dolu kręgosłupa. Czy ktos moglby napisac co widac. Opis jeszcze nie dostepny. Mecze sie juz kilka lat z bolami i tak jakby klika czasem. Dolaczam foty. Z gory dziekuje
Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
Reklama:
Reklama: