Reklama:

Problemy psychiczne jako istotny objaw chorób neurologicznych

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Problemy psychiczne jako istotny objaw chorób neurologicznych

shutterstock

Depresja u mężczyzn

Objawy psychopatologiczne w populacji ogólnej wynoszą nawet 25%. Zazwyczaj dotyczą one lęku lub zmian nastroju.

Reklama:

Wśród pacjentów zgłaszających się do neurologa rozpowszechniene obajawów natury psychicznej jest wysokie i sięga nawet 50%, co świadczy o tym, że mogą być manifestacją wielu zaburzeń neurologicznych.

Istotnym aspektem współwystępowania zaburzeń psychicznych i neurologicznych  jest wpływ objawów psychopatologicznych na leczenie i diagnostykę pacjenta. Współpraca z chorym w takich sytuacjach jest utrudniona.

Zaburzenia świadomości

Zaburzenia świadomości są jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych w praktyce lekarskiej, również neurologicznej. Powstają one wyniku wystąpienia niedostatku metabolicznego mózgu. Najczęściej prowadzi do tego stanu odwodnienie, niedotlenienie, gorączka, neuroinfekcje, urazy i udary mózgu.
Do typowych przejawów zaburzeń świadomośćo zalicza się:

  • dezorientację;
  • zaburzenia myślenia i pamięci;
  • halucynacje i urojenia;
  • lęk;
  • zaburzenia snu.

Postępowanie w wypadku zaburzeń świadomości obejmuje wdrożenie leczenia przyczynowego i ogólnego, które  jest istotnym elementem terapii, zwłaszcza w aspekcie nawodnienia, ustalenie odpowiedniego poziomu elektrolitów i glukozy, a także leczenia towarzyszących infekcji.

Zaburzenia depresyjne

Patologiczne zaburzenie nastroju występują w większości chorób neurologicznych, zwłaszcza tych o przewlekłym przebiegu. U chorych na stwardnienie rozsiane  i chorobę Parkinosna  depresja diagnozowana jest  u 50%, natomiast w przebiegu padaczki dotyczyć może aż 75% chorych.
Dodatkowo oprócz obniżenia nastroju obserwuje się wzmożoną drażliwość, chwiejność emocjonalną, apatię i wycofanie.

Leczenie obejmuje terapię za pomocą leków przeciwdepresyjnych.

fot.ojoimages

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe  towarzyszą chorym w po udarach mózgu, w padaczce, w następstwie urazu mózgowe, w chorobie Parkinsona, a także w chorobach rozrostowych w obrębie mózgowia.

Zaburzenia lękowe poudarowe

Zaburzenia lękowe u osób po przebytym udarze obserwowane są u 9-28%. Postać tych zaburzeń najczęściej dotyczy lęku uogólnionego lub ma postać prostej fobii. Objawy lękowe po przebytym udarze nie mają tendencji do ustępowania, co może  świadczyć o ich „organicznym” podłożu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Choroby OUN

Problemy z sexem
Choruje na SM 30 lat, do tej pory, nie miałem problemów,z sexem, od jakiegoś czasu widzę, że na pobudzenie, do sexu, nie pomagają już tabletki, a nawet masturbacja, nie jest taka sama, nie podnieca m...
uraz czaszkowomózgowy uraz aksonalny
Witam mam pytanie moze ktoś podpowie córka 3 lata temu miala wypadek komunikacyjny doznala urazu aksonalnego .Po miesiącu wybudzona farmakologicznie ale bez kontaktu po 5 miesiącach nastąpił przełom...
Pęknięcie tętniaka
Cześć witam wszystkich którzy są po lub przed tymi strasznymi wydarzeniami jakim jest pęknięcie tętniaka.Moja mama 52 lata wtedy rok 2021.Czynna zawodowo jak i rodzinnie kobieta nigdy nie będąca w sz...
Porada
Czy jak się bierze lek Lamitrin można też wziąć tramala na ból kręgosłupa
polineuropatia
Szukam dobrej rehabilitacji neurologicznej w Warszawie mam 84 lata cierpię na zaostrzenie polineuropatii nóg
Udar, stan wegetatywny
Nie wiem w sumie, czego od Was oczekuje, ale może ktoś pomoże mi, jak żyć dalej pozyskuje traumie… Moja mama, 58lat, wylądowała w szpitalu 18.11.2023. Okazało się, że ma rozległe zapalenie płuc i...
Reklama:
Reklama: