Zaloguj
Reklama

Diagnoza i opieka nad osobą dotkniętą chorobą Parkinsona

Diagnoza i opieka nad osobą dotkniętą chorobą Parkinsona
Fot. Pantherstock
(2)

W większości przypadków usłyszenie diagnozy o chorobie Parkinsona jest ogromnym stresem i przeżyciem nie tylko dla pacjenta ale także dla wszystkich bliskich mu osób. Ważny jest zatem sposób przekazania tej informacji a następnie edukacja wszystkich wyżej wymienionych osób.

Już w warunkach szpitalnych osoby najbliższe powinny być edukowane czym jest choroba Parkinsona, jak się rozwija, jak opiekować się osobą chorą, jakiej rehabilitacji i leków wymaga. W sytuacji gdy rodzina nie radzi sobie z opieką konieczna jest pomoc osoby wykwalifikowanej (pielęgniarka, opiekun, specjalne domy opieki).


Osoba chora wymaga 24-godzinnej opieki zatem w przypadku gdy zostaje w domu należy bardzo szczegółowo zapoznać się z zaleceniami lekarza oraz rehabilitanta. Warto także pomyśleć o kimś kto mogły nas zamienić gdy będziemy potrzebowali odpoczynku i odskoczni. Pomoc ze strony osób bliskich rodzinie jest bardzo ważna a wręcz niezbędna. W sytuacji gdy nie będziemy sobie radzili z opieką nad chorym i dostosować się do nowej sytuacji można skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty, lekarza prowadzącego oraz pracownika socjalnego.


Przed powrotem pacjenta do mieszkania należy je dostosować do jego potrzeb. Należy pamiętać, iż osoba chora na chorobę Parkinsona ma problemy z poruszaniem się, samodzielnym odżywianiem, dbaniem o higienę osobistą, ubieraniem, podnoszeniem kończyn dolnych podczas przemieszczania a także z widzeniem kolorów, odczuwaniem smaków i zapachów. Dodatkowo może pojawić się potliwość, ślinotok, problemy z zapamiętywaniem, koncentracją, kojarzeniem osób, sytuacji czy miejsc i wiele innych. Bardzo często wraz z postępem choroby pojawiają się zaburzenia nastroju, lękliwość, nerwowość i stany depresyjne. Z czasem chory większość czasu będzie spędzał w pozycji leżącej bądź siedzącej.

fot. pantherstock


Wszystkie wyżej wymienione objawy oraz inne towarzyszące tej chorobie skłaniają do zapewnienia choremu najlepszej opieki, spokoju, leczenie oraz ciepła i miłości w każdym dniu. Opiekę tą zapewni nie tylko opiekun ale także neurolog, psycholog, psychiatra, psychoterapeuta, rehabilitant czy najbliższy przyjaciel.


Kluczowymi aspektami dnia codziennego osoby chorej są m.in.:

 • Zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu w ciągu dnia co jest bardzo istotne dla chorego gdyż pomaga pozbyć się drżenia, pobudza procesy metaboliczne, wpływ na stan psychiczny chorego i wiele innych. Jeśli chory nie jest w stanie poruszać się sam warto skorzystać z pomocy innych osób, kul, balkonika itp.
 • Właściwe, regularne, urozmaicone i w małych porcjach odżywianie. Chorego należy zachęcać do spożywanie pokarmów
 • Stały, regularny kontakt z bliskimi oraz znajomymi
 • Spędzanie czasu na różnorodnych, cieszących chorego i pomagających mu zajęciach (od prostych zajęć domowych, po spacery, grę w szachy, warcaby, gimnastykę itp.)
 • Ćwiczenie mowy oraz zapamiętywania
 • Wszelkiego rodzaju zajęcia, które chory musi wykonywać samodzielnie
 • W przypadku pacjentów leżących bądź siedzących rehabilitacja pod okiem osoby wykwalifikowanej
 • Kontrola zażywania leków
 • Samodzielność chorego w dbaniu o higienę osobistą i wiele innych


Wszystkie wyżej wymienione aspekty i wiele innych mają ogromy wpływ na samopoczucie, podejście do życia i innych osób osoby dotkniętej chorobą Parkinsona. Warto pamiętać, iż musimy być bardzo cierpliwi, wyrozumiali i spokojni.

Piśmiennictwo:

 1. „Neurologia” W. Kozubski, P.P. Liberski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, wyd. 1.
 2. „Choroby układu nerwowego” pod redakcją W. Kozubskiego i P.P. Liberskiego, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2004
 3. Basic Information About Parkinson's Disease. Available at: European Parkinson's Disease Association.
 4. Activa Therapy Clinical Summary, 2003.
(2)
Reklama
Komentarze