Zaloguj
Reklama

Związek migreny ze zmianami strukturalnymi mózgu

Związek migreny ze zmianami strukturalnymi mózgu
Fot. Pantherstock
(0)

Najnowsze badania prowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie sugerują, że nawracające napady migreny mogą powodować lub być wynikiem strukturalnych zmian w obrębie kory somatosensorycznej (SSC) mózgu.

Reklama

Wyniki te prowadzą do potencjalnego wyjaśnienia częstego współwystępowania innych dolegliwości bólowych u osób cierpiących na migrenę. W przeprowadzonym badaniu mierzono grubość SSC u 24 osób cierpiących na migrenę (12 osób z migreną z aurą, 12 – bez aury), porównując ją z grubością kory 12 zdrowych osób, dobranych pod względem płci i wieku. U osób z migreną SSC była średnio o 21 % grubsza w porównaniu go grupy kontrolnej. Największe różnice w grubości kory obserwowano w obszarze trójdzielnym, obejmującym reprezentację głowy i twarzy. Powtarzające się napady migreny mogą zatem prowadzić do lub być rezultatem neuroplastycznych zmian w obrębie korowych i podkorowych struktur układu czuciowego somatosensorycznego). 

 

 

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • drn.med. Ewa Krzystanek

Źródło tekstu:

  • DaSilva AF,Granziera C,Snyder J,Hadjikhani N. Thickening in the somatosensory cortex of patients with migraine. Neurology. 2007 Nov 20;69(21):1990-5.

Reklama
(0)
Komentarze