Zaloguj
Reklama

Zakrzepica zatok żylnych mózgu

RTG mózgu, rentgen
Fot. Shutterstock
RTG mózgu, rentgen
(0)

Zakrzepica zatok żylnych mózgu jest stosunkowo rzadko występującym schorzeniem, które zaliczane jest do tzw. udarów żylnych. Stanowi do około 1% wszystkich udarów. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, iż problem ten częściej dotyka kobiety aniżeli mężczyzn. Objawy zakrzepicy są bardzo niespecyficzne, co prowadzi do problemów z jednoznacznym i szybkim rozpoznaniem choroby. Co powinniśmy wiedzieć o zakrzepicy zatok żylnych?

Reklama

Zakrzepica zatok żylnych z języka ang. cerebral venous sinus thrombosis; CVST, cały czas stanowi istotny problem dla lekarzy oraz naukowców na całym świecie. W chwili obecnej szczególnym zainteresowaniem cieszą się badania, których celem jest poznanie przyczyny rozwoju zakrzepicy zatok żylnych.

Dziś wiadomo, że wśród czynników predysponujących do rozwoju zakrzepicy wewnątrzczaszkowej znajdują się m.in.:

 1. Urazy mózgu
 2. Guzy mózgu
 3. Częste stany zapalne uszu
 4. Sepsa
 5. Zapalenie wsierdzia
 6. Niewydolność krążenia
 7. Antykoncepcja hormonalna oraz wszelkie zaburzenia hormonalne
 8. Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych
 9. Nowotwory
 10. Zespół antyfosfolipidowy
 11. Dożylne podawanie płynów

Szczególną uwagę zwraca się w przypadku tego schorzenia na okres ciąży, gdyż może on stanowić bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia a nawet życia przyszłej mamy.

Objawami najczęściej towarzyszącymi pacjentom przy zakrzepicy zatok żylnych są:

 1. Częste bóle głowy
 2. Nudności, wymioty
 3. Zaburzenia widzenia wraz z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego
 4. Zaburzenia świadomości
 5. Ból twarzy
 6. Bóle zaoczodołowe, wytrzeszcz gałki ocznej
 7. Zakrzepica żyły wewnętrznej szyjnej
 8. Zakrzepica żył korowych
 9. Zakrzepica żyły Galena
 10. Zakrzepica zatoki strzałkowej górnej

Objawy są kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Większość osób nie zgłasza się początkowo do specjalisty, gdyż zakłada, że ustąpią samoistnie. Wraz z rozwojem choroby dochodzi jednak do ich nasilenia. Jedynym sposobem zdiagnozowania zakrzepicy zatok żylnych mózgu jest neuroobrazowanie (TK, MRI). W chwili obecnej stosowane jest leczenie objawowe zakrzepicy zatok żylnych z wcześniejszym wyeliminowaniem przyczyny jej powstania. Kluczową kwestią jest wdrożenie profilaktyki przeciwzakrzepowej i leczenie za pomocą heparyny.
W szczególnie trudnych i ciężkich przypadkach konieczne pozostaje włączenie leczenia trombolitycznego. W przypadku kobiet, u których istnieje ryzyko rozwoju tej choroby, nie powinno się stosować antykoncepcji hormonalnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Perenc A. Ból głowy jako objaw wewnątrzczaszkowej zakrzepicy żylnej. Udar Mózgu 2011; 13 (1–2): 22–27
  Manji H., Connolly S., Dorward N., Kitchen N., Mehta A., Wills A., red. nauk. wyd. pol. Barycki J. Oksfordzki podręcznik neurologii, Czelej, Lublin 2010.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze