Zaloguj
Reklama

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka – czym się kierować?

Autorzy: Krystyna Litwin
Dziecko na wózku inwalidzkim
Fot. Pantherstock
Dziecko na wózku inwalidzkim
(5)

Na rynku wózków inwalidzkich znajdziemy szeroki wachlarz ofert, od pokojowych po wózki sportowe lub nawet wózki przeznaczone do tańca. Odrębną kategorię stanowią wózki dla dzieci.

Reklama

Jedną z klasyfikacji wyboru jest schorzenie pacjenta. I tak na przykład dla dzieci z porażeniami układu nerwowego proponowane są specjalne wózki, które stabilizują ciało i są prowadzone przez opiekunów.

Drugi rodzaj to sprzęt dla dzieci aktywnych, który pomaga w rehabilitacji. Ważny jest oczywiście wiek i wzrost dziecka lecz warto wiedzieć, że w tej chwili istnieją również wózki z regulacją głębokości oparcia, dzięki czemu nie trzeba wymieniać go co roku.

Zbyt duże wózki kupione „na zapas” nie spełniają swojej funkcji i mogą jedynie przyczynić się do szkody w kwesti nieprawidłowej pozycji ciała. Dla dzieci, które potrafią utrzymać pionową postawę proponowane są wózki parasolki, które można łatwo złożyć i przetransportować.

Dla dzieci wymagających stałej stabilizacji przeznaczone są wózki kubełkowe. Istotnym kryterium jest również cena, która często decyduje o wyborze. W takim wypadku warto poszukać dofinansowania ze strony NFZ-u lub MOPS-u.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze