Zaloguj
Reklama

Uprawianie sportu redukuje wpływ stresu na mózg

Bieganie
Fot. shutterstock
Bieganie
(0)

Według najnowszych badań opublikowanych w amerykańskim piśmie,,Neurobiology of Learning and Memory” aktywność fizyczna skutecznie hamuje działanie stresogenne na czynności związane z zapamiętywaniem.

Reklama

Uczeni pracujący na Brigham Young University w składzie Jeffrey G. Edwards, Morgan Homan, Tyler Hammond, Roxanne N. Miller, Dane Lyman, Timothy Call i inni dowiedli, że uprawianie sportu - przede wszystkim biegania − tłumi negatywne skutki przewlekłego stresu wpływającego na hipokamp, czyli tę część mózgu, która bezpośrednio odpowiada za rejestrowanie i utrwalanie informacji.

Lekarze i specjaliści przeprowadzili badania na myszach, by sprawdzić, czy można w jakiś sposób ograniczyć zgubne działanie stresu na pamięć. Pierwsza grupa gryzoni otrzymała dostęp do kołowrotka, z którego mogła korzystać przez cztery tygodnie. Zwierzęta poddane testom były niezwykle aktywne, przebiegając dziennie około pięciu kilometrów. Z kolei drugiej grupy nie dopuszczono do przyrządu i myszy pozostały mało aktywne fizycznie. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie część osobników poddano stresującym sytuacjom, które polegały między innymi na chodzeniu po wysoko zawieszonych platformach czy pływaniu w zimnej wodzie. Godzinę później sprawdzano, jak ma się u gryzoni poziom stresu do wzmocnienia synaptycznego (LTP), które z kolei wpływa pozytywnie na proces utrwalania starych i zapamiętywania nowych wiadomości w hipokampie. Okazało się, że grupa tych myszy, która była poddawana czynnikom stresogennym, ale przy tym regularnie biegała, właściwie mogła się cieszyć tak samo silnym wzmocnieniem synaptycznym, co gryzonie nienarażone na stres i niebiegające.

Myszy, u których zaobserwowano zdecydowanie większą aktywność fizyczną, robiły mniej błędów w testach polegających na zapamiętywaniu drogi w labiryncie. Ponadto badania te wykazały, że stres i ćwiczenia powodowały zmiany zachodzące w produkcji związków ważnych dla odpowiedniego funkcjonowania komórek nerwowych.

Profesor Jeffrey G. Edwards wskazuje, że oczywiście warunkami idealnymi dla uczenia się i zapamiętywania byłyby te, w których nie jest się narażonym na stres, a przy tym wykonuje się ćwiczenia fizyczne. Niestety często człowiek nie może ograniczyć czy też wyeliminować okoliczności budzących niepokój, ma jednak wpływ na ilość wykonywanych przez siebie treningów. Najważniejsze, by wykonywał je w czasie, gdy zostaje wystawiony na sytuację stresową.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze