Zaloguj
Reklama

Ułatwiona diagnoza choroby Parkinsona

Autorzy: Anna Pyka
Mężczyzna w laboratorium
Fot. ojoimages
Mężczyzna w laboratorium
(0)

Międzynarodowy zespół ekspertów pod kierunkiem Gabor G. Kovacs z Clinical Institute of Neurology na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu, odkrył nowy rodzaj przeciwciał, dzięki ktorym możliwe będzie wcześniejsze zdiagnozowanie choroby Parkinsona.

Reklama

Do tej pory nie znano przeciwciał, które mogłyby przyczyniać się do wykazania zmian w alfa-synukleinie, związanych z chorobą. Odkryte przeciwciała dają szansę na wcześniejsze wykrywanie ryzyka zachorowania.

Nowe przeciwciała pozwolą wykryć patologiczną konformację w płynach ustrojowych takich jak krew lub płyn mózgowo-rdzeniowy. Badanie kliniczne z udziałem około 200 pacjentów, jest już w toku, a pierwsze ostateczne wyniki są spodziewane pod koniec 2012 roku. Mają na celu ustalenie, w jakim stopniu nowe przeciwciała mogą być używane jako wczesne narzędzie diagnostyczne.

Dotychczasowe techniki immunodiagnostyczne pozwalały jedynie na potwierdzenie obecności alfa-synukleiny. Nowe narzędzie diagnostyczne będzie w stanie wykryć strategiczną część białka, odpowiedzialnego za zmiany strukturalne.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Acta Neuropathologica.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Acta Neuropathologica, 2012; 124 (1): 37 DOI:10.1007/s00401-012-0964-x

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze