Zaloguj
Reklama

Uchroń sie przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Autorzy: Agencja SALESmanago Marketing Automation
Strzykawka, zastrzyk
Fot. ojoimages
Strzykawka, zastrzyk
(5)

Wakacje to sezon wyjazdów i wypoczynku na łonie natury. Jest to okres szczególnej aktywności kleszczy, które mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu.

Reklama

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa atakujaca ośrodkowy układ nerwowy. Do zakażenia dochodzi podczas ukąszenia kleszcza, ponieważ te pajęczaki przekazują wirus poprzez swoje gruczoły ślinowe

W Polsce rozpoznaje się ok. 250-300 przypadków zakażenia KZM. Jednak są to dane częściowe, gdyż specjaliści szacują, że zachorowań może być nawet 3 razy tyle. Wszystko przez błędy w diagnostyce i rozpoznaniu KZM, gdyż początkowe objawy przypominają zakażenie grypą. Leczenie kleszczowego zapalenia mózgu sprowadza się do łagodzenia jej objawów: zbijania gorączki, redukcji bólu głowy czy ewentualnych napadów padaczkowych. Skutecznym zabezpieczeniem przed KZM jest szczepienie ochr

Pełen kurs szczepienia składa się ze szczepienia podstawowego i dawki przypominającej. Szczepienie podstawowe obejmuje dwie dawki podawane w schemacie 0 i 1 miesięcy Dawka przypominająca zalecana jest po 3 latach od ukończenia szczepienia podstawowego w celu zachowania nabytej odporności i powinna być powtarzana co 3 lata.

Szczepienie jest pełnopłatne, jednak dzięki niemu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji zarażenia. W Polsce odsetek osób korzystających z profilaktycznych szczepień przeciw KZM wciąż nie przekracza 1%.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze