Zaloguj
Reklama

Tempo marszu i moc uścisku pomaga przewidzieć demencję i ryzyko udaru

Autorzy: Anna Pyka
Bieganie, jogging
Fot. ojoimages
Bieganie, jogging
(5)

Proste testy, mierzące szybkość chodzenia i siłę uchwytu, mogą pomóc lekarzom ustalić prawdopodobieństwo, czy osoba w średnim wieku narażona jest na rozwój demencji lub udar mózgu. Niedawno opublikowane wyniki zostaną przedstawione na dorocznym posiedzeniu Amerykańskiej Akademii Neurologii w Nowym Orleanie (21-28.04.2012).

Reklama

Wyniki badań pokazują, że osoby w średnim wieku z mniejszą prędkością chodzenia, były półtora raza bardziej narażone na rozwój demencji w porównaniu do osób z większą szybkością chodzenia.

Mocniejsza siła uścisku ręki wiązała się z niższym o 42 % ryzykiem udaru mózgu u osób powyżej 65 roku życia, w porównaniu do tych o słabszej sile uchwytu.

Naukowcy odkryli również, że wolniejsze tempo marszu, wiązało się z niższą całkowitą objętością mózgu i gorszą wydajnością pamięci, jakością umiejętności językowych oraz podejmowania decyzji.

Mocniejsza siła uścisku ręki, związana była z większą całkowitą objętością mózgu, a także lepszą wydajnością w testach oceniających funkcje poznawcze.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • demencja, udar, sprawność fizyczna, siła uścisku ręki, tempo marszu

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze