Zaloguj
Reklama

Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Rozsiane

Autorzy: Anna Góra - psycholog, absolwentka dziennikarstwa UW. Autorka i wydawca kalendarza "Ciało Umysł Dusza" 2015. Stażystka Zespołu Leczenia Środowiskowego szpitala w Tworkach.
Kobieta potrzebująca wsparcia
Fot. Panthermedia
Kobieta potrzebująca wsparcia
(5)

Na całym świecie z chorobą tą zmaga się około 2,5mln osób. W Polsce – około 40 tys. Stwardnienie rozsiane jest najczęstszym schorzeniem neurologicznym dotykającym młode osoby. Dziś Światowy Dzień Chorych na SM.

Reklama

Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM lub MS, od łacińskiej nazwy sclerosis multiplex) to jedno z najcięższych przewlekłych, schorzeń neurologicznych. Nie znane są do tej pory jego przyczyny, nie udało się także odkryć skutecznego w terapii leku. Jest to choroba z grupy autoimmunologicznych, w której organizm atakuje tkankę mielinową neuronów w mózgu i rdzeniu kręgowym. Mielina ulega uszkodzeniu, wskutek czego pojawiają się zróżnicowane i początkowo niespecyficzne objawy.

Może to powodować trudności diagnostyczne, przez co chorzy nie od razu otrzymują odpowiednią pomoc. W zależności od ośrodka mózgu, który dotknięty jest procesem chorobowym, pojawić się mogą problemy z widzeniem, mową, męczliwość, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia napięcia mięśniowego, funkcji wydalniczych, seksualnych oraz zaburzenia w obszarze percepcji czy emocji.

Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Jest to o tyle trudne, że w Polsce dostępność do terapii jest nadal dość ograniczona, a jej koszty są wysokie. Nadzieją dla pacjentów i ich rodzin są wciąż trwające badania nad kolejnymi preparatami.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze