Zaloguj
Reklama

Stwardnienie rozsiane a zakażenia wirusem HHV-6: co je łączy?

Mężczyzna na wózku inwalidzkim
Fot. pantherstock
Mężczyzna na wózku inwalidzkim
(0)

Przyczyny stwardnienia rozsianego (SM), pomimo przeprowadzenia wielu badań, wciąż pozostają niejasne. Podejrzewa się, że wpływ na występowanie schorzenia mają geny, ale i różne czynniki natury środowiskowej – m.in. infekcje wirusowe. Wiele mówiono już o związku zakażeń wywoływanych przez EBV z SM, w ostatnim czasie naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet przyglądali się jednak wpływowi na występowanie choroby innego patogenu – wirusa HHV-6.

Reklama

Stwardnienie rozsiane to choroba o stosunkowo dużym rozpowszechnieniu – szacuje się, że na świecie choruje na nie nawet 2,5 miliona ludzi. Ze względu na możliwe, spowodowane przez chorobę, dysfunkcje u chorych i wynikające z nich pogorszenie jakości życia, różni badacze podejmują się prac, które pozwoliłyby poznać przyczyny stwardnienia rozsianego – odkrycie takowych prawdopodobnie byłoby kluczem do opracowania możliwości zapobiegania rozwojowi choroby. W ostatnich latach donoszono już o związku zakażeń wirusem EBV z SM, w tej chwili uwaga naukowców skierowana jest ku innemu drobnoustrojowi – wirusowi HHV-6.

Wspomniany wyżej patogen powiązywany był z SM już w przeszłości, we wcześniej przeprowadzonych badaniach nie sprawdzano jednak, czy któryś z jego typów – A czy B – ma większy lub mniejszy wpływ na ryzyko stwardnienia rozsianego. Postanowili się temu przyjrzeć badacze ze Szwecji – badali oni poziomy przeciwciał przeciwko wirusom HHV-6A i HHV-6B u osób z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym, u pacjentów z grupy znacząco zwiększonego ryzyka SM oraz u osób zdrowych, stanowiących grupę kontrolną.

Autorzy badań zaobserwowali m.in. to, że chorzy z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym byli o 55% bardziej predysponowani do posiadania przeciwciał przeciwko wirusowi HHV-6A. Zauważyli oni również to, że pacjenci z grupy znacznie zwiększonego ryzyka SM, u których doszło do infekcji wirusem HHV-6, mieli nawet dwukrotnie zwiększone zagrożenie tym, że rozwinie się u nich w przyszłości pełnoobjawowe stwardnienie rozsiane. Co ciekawe, nie zaobserwowano zależności pomiędzy zakażeniami HHV-6B a rozwojem choroby.

Opisane badania pokazują, że jak najbardziej istnieć może korelacja pomiędzy wirusem HHV-6 a zachorowaniami na stwardnienie rozsiane. Więcej informacji na ten temat przyniosą zapewne przeprowadzone w przyszłości kolejne badania, opisane tutaj wnioski już jednak mogą cieszyć – zbliżają one w końcu medycynę do poznania przyczyn stwardnienia rozsianego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze