Zaloguj
Reklama

Specyficzne białe krwinki pomogą leczyć stwardnienie rozsiane?

Praca dla niepełnosprawnych
Fot. Shutterstock
Praca dla niepełnosprawnych
(0)

Jednym ze schorzeń neurologicznych, które przykuwa największą uwagę naukowców, jest stwardnienie rozsiane (SM) – różni badacze przyglądają się tej jednostce po to, aby jeszcze lepiej zrozumieć przyczyny jej występowania oraz opracować kolejne metody jej leczenia. W ostatnim czasie interesujące doniesienia przedstawili badacze z University of California – informują oni o tym, jak istotne w patogenezie SM są interakcje pomiędzy różnymi rodzajami limfocytów.

Reklama

O limfocytach pomocnicznych Th17 wiadomo już od pewnego czasu, że mają one związek z progresją różnych schorzeń autoimmunologicznych, w tym również i stwardnienia rozsianego. Nie jest jednak tak, że organizm człowieka chorującego na tego rodzaju schorzenie pozostaje całkowicie bierny wobec takich szkodliwych reakcji – uczeni z University of California donoszą o istnieniu pewnych specyficznych białych krwinek, które mogą zahamowywać aktywność wspomnianych wyżej limfocytów Th17.

Badacze zaobserwowali, że limfocyty T regulatorowe (Treg) mają zdolność do wyciszania sygnalizowania wapniowego w komórkach Th17, co może prowadzić do spadku ich aktywności i ostatecznie do zmniejszenia intensywności procesów zapalnych w obrębie układu nerwowego. Taka zależność szczególne znaczenie może mieć u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym – po pierwsze komórki regulatorowe mogą zapobiegać reaktywacji limfocytów Th17 w obrębie rdzenia kręgowego, po drugie dzięki ich aktywności możliwe jest ograniczone choćby cofnięcie zmian powstałych w tej strukturze i doprowadzenie do częściowego ustąpienia wynikającego z tego paraliżu.

W tej chwili trudno mówić o tym, aby odkrycia badaczy z USA mogły być już wykorzystywane w leczeniu stwardnienia rozsianego. Przeprowadzane przez nich badania pokazują jednak to, że przy opracowywaniu nowych metod leczenia SM warto brać pod uwagę te techniki, które opierają się na wspieraniu aktywności limfocytów T regulatorowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze