Zaloguj
Reklama

Skuteczność leczenia bólów okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa

Masaż pleców
Fot. ojoimages
Masaż pleców
(5)

Leczenie bólu dolnej części pleców w poradniach prywatnych przynosi korzyści porównywalne z rehabilitacją w publicznych szpitalach.

Reklama

Efekty leczenia różnych chorób mogą zależeć m.in. od tego, czy dany pacjent korzysta z publicznej, czy też prywatnej służby zdrowia. Sarah N. Casserley-Feeney z University College w Dublinie (Irlandia) i współpracownicy przeprowadzili niedawno badania z udziałem ponad stu osób, które zostały skierowane przez lekarzy pierwszego kontaktu na fizjoterapię z powodu bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.

Jak podano w wydaniu czasopisma „Spine” z 15 stycznia, pacjenci losowo przypisani do prywatnych przychodni rehabilitacyjnych znacząco krócej czekali na rozpoczęcie terapii niż ci, którym zalecono korzystanie z publicznych szpitali. Czas trwania samego leczenia również był krótszy w przypadku przedstawicieli pierwszej grupy uczestników eksperymentu.

Pomimo to pozytywne skutki fizjoterapii, takie jak osłabienie natężenia bólu, poprawia ogólnego stanu zdrowia i wzrost witalności, nie zależały od tego, czy dany pacjent korzystał z prywatnej, czy też publicznej placówki rehabilitacyjnej. Poziom satysfakcji z wyników leczenia był wyższy u przedstawicieli pierwszej grupy chorych. Zarówno w przychodniach, jak i w szpitalach pacjenci korzystali z porad i edukacji na temat metod rehabilitacji, ćwiczeń fizycznych, masaży, poddawania stawów manipulacjom i mobilizacji oraz niektórych elementów psychoterapii behawioralno-poznawczej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Spine. 37(2):85-96, January 15, 2012

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze