Zaloguj
Reklama

Schizofrenia i inne choroby psychiczne a ból w klatce piersiowej

Wykres EKG
Fot. ojoimages
Wykres EKG
(5)

Związana z bólem w klatce piersiowej hospitalizacja osoby chorej psychicznie okazją do obniżenia ryzyka chorób układu krążenia.

Reklama

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany nie tylko chorobami układu krążenia, ale również zespołem lękowym, zaburzeniami nerwicowymi, czy też schorzeniami układu pokarmowego lub oddechowego. Michelle Gillies z Uniwersytetu w Glasgow (Wielka Brytania) i współpracownicy przebadali niedawno ponad sto tysięcy pacjentów po pierwszej w życiu hospitalizacji wywołanej takimi dolegliwościami.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „European Heart Journal” z 1 grudnia ludzie, którzy wcześniej byli leczeni w szpitalu z powodu schizofrenii lub innych zaburzeń umysłowych, okazali się być obciążeni podwyższonym ryzykiem zgonu w porównaniu z innymi badanymi osobami. Dotyczyło to zarówno przypadków śmierci wywołanej schorzeniami układu krążenia, jak i innymi przyczynami. Naukowcy zwracają uwagę, że przyjęcie do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej niezwiązanego z chorobami serca czy naczyń krwionośnych może być okazją do rozpoznania i obniżenia ryzyka wystąpienia tych problemów u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Eur Heart J (2011) doi: 10.1093/eurheartj/ehr401

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze