Zaloguj
Reklama

Problemy z nagłym jednoocznym przemijającym niedowiedzeniem/zaniewidzeniem

Oko
Fot. Panthermedia
Oko
(0)
Jednooczne przemijające zaniewidzenie dotyka najczęściej osoby około 50tego roku życia ale może się także pojawić u osób młodych. 
 
Reklama

Zaniewidzenie pojawia się nagle np. podczas czytania, schylania się czy po przebudzeniu i obejmuje jedno oko. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy dojdzie do zaniewidzenia i nie ma symptomów na to wskazujących.

Zaniewidzenie związane jest z pojawieniem się na jednym oku czegoś w rodzaju „zasłony, przesłony”, która prowadzi do problemów z widzeniem bądź całkowitym zaniewidzeniem. Stan taki trwa do kilku minut i ustępuje sam do około 1 godziny.

Co ważne widzenie w drugim oku nie jest zaburzone. Najczęstszymi przyczynami tej choroby są zwężenia obejmujące obszar tętnicy szyjnej. Zwężenia te  spowodowane są najczęściej miażdżycą. Innymi rzadszymi przyczynami tej choroby mogą być guzy mózgu, tętniak, guzy oczodołu czy inne choroby mózgu. W przypadku pojawienia się jednoocznego, nagłego zaniewidzenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.  Takiego stanu nie wolno lekceważyć, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://europepmc.org/abstract/MED/423606
    http://archneur.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=593336
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ana.410250304/abstract;jsessionid=0CC8CA03AD48E6F3BE0D5CD5D6177EC9.f03t01
    http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=607420

Reklama
(0)
Komentarze