Zaloguj
Reklama

Poddanie mózgu działaniu czynników szkodliwych chroni naczynia krwionośne w czasie niedotlenienia.

Autorzy: Kunz A, Park L, Abe T, Gallo EF, Anrather J, Zhou P, Iadecola C.
Poddanie mózgu działaniu czynników szkodliwych chroni naczynia krwionośne w czasie niedotlenienia.
Fot. Pantherstock
(0)

Naukowcy z Weil Cornell Medical College w Nowym Jorku donoszą, że uprzednie poddawanie tkanki mózgowej działaniu niewielkich szkodliwych bodźców zwiększa jego tolerancję na niedotlenienie, poprzez zmniejszenie uszkodzenia naczyń krwionośnych występującego podczas udaru niedokrwiennego mózgu.

Reklama

Doniesienie zostało opublikowane w Journal of Neuroscience. Używając lipopolisacharydu (LPS) jako czynnika zwiększającego tolerancję na modelu mysim zamknięcia tętnicy środkowej mózgu (MCA), naukowcy badali czy poprawa funkcji naczyń mózgu przyczynia się do efektu ochronnego mózgu. Podanie LPS 24 h przed zamknięciem MCA zmniejszało nasilenie udaru o 68% i poprawiało przepływ krwi w obszarach nie objętych niedokrwieniem o 114%. Efekt ten jest wywoływany przez nadtlenoazotyn (peroxynitrite) tworzony przez połączenie wolnych rodników powstających w niedokrwionej tkance z obecnym we krwi tlenkiem azotu (NO). Powyższe badanie wskazuje, że podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania naczyń mózgowych jest niezbędnym czynnikiem zwiększenia tolerancji mózgu na niedotlenienie i sugeruje, że równoczesna neuro i wazoprotekcja może być cenną strategią leczenia niedokrwiennego uszkodzenia mózgu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurovascular Protection by Ischemic Tolerance: Role of Nitric Oxide and Reactive Oxygen Species. J Neurosci. 2007 Jul 4;27(27):7083-93.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze