Zaloguj
Reklama

Picie alkoholu prowadzi do uwolnienia endorfin w mózgu

Autorzy: Ewa Kwoka
Alkohol, whisky
Fot. medforum
Alkohol, whisky
(0)

Naukowcy z Ernest Gallo Clinic i Reaserch Center na University of California, odkryli, że picie alkoholu prowadzi do uwalniania endorfin w mózgu. Wywołują one uczucie przyjemności i zadowolenia

Reklama

Są to pierwsze badania ukazujące tę zależność u ludzi. Dotychczasowe 30-letnie spekulacje oparte były na podstawie badań nad zwierzętami. Jak twierdzi główny autor badań dr Jennifer Mitchell, “stanowi to pierwszy krok do zbadania, jak alkohol sprawia, że ludzie czują się dobrze”.

Naukowcy za pomocą specjalistycznych urządzeń obserwowali bezpośrednie skutki spożycia alkoholu u 13 osób pijących oraz 12 osób nie pijących (grupa kontrolna).

Zauważono ponadto, że im więcej endorfin uwalnianych jest w korze oczodołowej tym silniejsze uczucie upojenia u osób spożywających alkohol.

Oznacza to, że mózgi osób uzależnionych od alkoholu zmieniają się w sposób, który sprawia, że mają oni większa szansę na znalezienie przyjemności ze spożywania alkoholu. Ten fakt może być kluczowym w kwestii rozwijania się uzależnień alkoholowych w pierwszej ich fazie. Jak mówi dr Mitchell “to większe poczucie zadowolenia sprawia, że piją za dużo”.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • News Medical

Reklama
(0)
Komentarze