Zaloguj
Reklama

Padaczka współwystępująca z AIDS – jakie dawki leków stosować?

Zażywanie tabletek
Fot. Panthermedia
Zażywanie tabletek
(5)

Pacjenci muszący przyjmować jednocześnie lekarstwa na AIDS i leki przeciwdrgawkowe wymagają starannego doboru dawkowania.

Reklama

Jednoczesne przyjmowanie większej liczby leków, w szczególności przeciw różnym chorobom, wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych a z drugiej strony – z potrzebą zwiększenia dawek w niektórych przypadkach w celu zapewnienia odpowiedniej skuteczności lekarstw. Amerykańska Akademia Neurologii (AAN) i Międzynarodowa Liga Przeciwko Padaczce (ILAE) wspólnie zaapelowały o opracowanie wytycznych dla specjalistów leczących osoby cierpiące jednocześnie na wyżej wymienione schorzenie neurologiczne i na AIDS.

Gretchen Birbeck z Uniwersytetu Stanu Michigan w East Lansing (USA) i współpracownicy dokonali niedawno przeglądu literatury dotyczącej tej tematyki. Zgodnie z publikacją w styczniowym numerze czasopisma „Epilepsia” podawanie fenytoiny okazało się wiązać z koniecznością zwiększenia dawek lopinawiru i rytonawiru. Stosowanie kwasu walproinowego wymaga zmniejszenia ilości przyjmowanej azydotymidyny. Problem ten nie dotyczył dawek efawirenzu. Podawanie rytonawiru łącznie z atazanawirem wiązało się z koniecznością zwiększenia dawek lamortyginy o około 50 procent.

Naukowcy apelują, by lekarze informowali pacjentów o ewentualnej konieczności dostosowywania dawek leków przeciwpadaczkowych i przeciwdziałających rozwojowi choroby AIDS. Ma to szczególne znaczenie wobec faktu, że ponad połowa pacjentów zarażonych wirusem HIV musi przyjmować leki przeciwdrgawkowe - nie tylko w przypadku występowania padaczki, ale również zaburzeń nastroju i innych chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze