Zaloguj
Reklama

Padaczka u dzieci monitorowana w sposób ciągły przy użyciu elektroencefalografii

Śniadanie
Fot. ojoimages
Śniadanie
(5)

Wyniki EEG u dzieci leczonych na oddziale intensywnej opieki medycznej pozwolą na racjonalne wykorzystanie trudno dostępnej aparatury.

Reklama

Do wykrywania napadów padaczki u dzieci (w szczególności takich, którym nie towarzyszą drgawki) stosuje się ciągłe monitorowanie wyników elektroencefalografii (EEG). Bláthnaid McCoy i współpracownicy z Uniwersytetu w Toronto poddali niedawno badaniom ponad stu małych pacjentów oddziału intensywnej opieki medycznej.

Zgodnie z publikacją w listopadowym numerze czasopisma „Epilepsja” trwająca średnio ok. 26 godzin ciągła elektroencefalografia pozwoliła na wykrycie napadów padaczkowych u 32 badanych dzieci. W 90 procentach przypadków były to ataki niedrgawkowe (przeważnie występujące obok drgawkowych). Tego typu napady były częstsze u dzieci z ostrą padaczką, po urazie wpływającym na strukturę mózgu, mających napadów drgawkowych przed przyjęciem do szpitala oraz charakteryzujących się padaczkopodobnymi nieprawidłowościami w zapisie EEG.

Członkowie zespołu McCoya mają nadzieję na to, że uzyskane przez nich wyniki pozwolą na przydzielanie aparatury do ciągłej elektroencefalografii (kosztownej i trudno dostępnej nawet w najbogatszych krajach) tym pacjentom, którzy tego najbardziej potrzebują.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Epilepsia, Volume 52, Issue 11, pages 1973–1978

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze