Zaloguj
Reklama

Padaczka – skutki nieskonsultowanych zmian leków

Padaczka – skutki nieskonsultowanych zmian leków
Fot. ojoimages
(5)

Zmiana leku na generyczny powinna być uzgodniona z lekarzem.

Reklama

Lek generyczny (odtwórczy) to zamiennik oryginalnego leku, zawierający tę samą ilość substancji aktywnej, mający tę samą postać, dostępność biologiczną (część substancji aktywnej dostającej się do krwioobiegu i szybkość tego procesu) i działanie. Brytyjska organizacja charytatywna Epilepsy Action pod kierownictwem doktora Philipa Lee działa na rzecz przeciwdziałania przepisom nakazującym farmaceutom wydawanie oryginalnych leków przeciwdrgawkowych o ile tylko ich nazwa jest podana na recepcie.

Instytucja ta przeprowadziła w 2009 roku badania ankietowe, które wykazały, że prawie jedna czwarta osób, które zostały zmuszone do zastąpienia dotychczas przyjmowanego lekarstwa jego alternatywną wersją, doznała zaostrzenia przebiegu padaczki, z czego większość zdeklarowała zwiększenie częstości ataków.

Farmaceuci zapytani przez pacjentów o przyczynę zmiany leków prawie w połowie przypadków odpowiadali, że nie wiążą się z tym żadne niebezpieczeństwa i wszystkie środki z tą samą substancją czynną są „takie same”. Co siódmy pracownik apteki wydawał się nie być świadomy tego problemu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Epilepsy Action

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze