Padaczka lekooporna – skuteczność stymulacji mózgu

Stymulacja mózgu obniża częstość napadów i poprawia jakość życiu przy jednoczesnym niskim ryzyku skutków ubocznych.
Od dłuższego czasu uznaną metodą leczenia choroby Parkinsona i drżenia samoistnego jest stymulacja mózgu – poddawanie odpowiednich części tego narządu impulsom elektrycznym kontrolowanym przez wszczepiony do ciała pacjenta komputer. Aby sprawdzić, czy w podobny sposób można uwolnić od napadów padaczki osoby, którym nie pomagają leki, a którzy nie kwalifikują się do operacji usunięcia części mózgowia, Jason M. Schwalb i współpracownicy z Systemu Zdrowotnego Henry’ego Forda w Detroit (USA) poddali niedawno badaniom prawie dwustu takich pacjentów.
Zgodnie z publikacja północnoamerykańskiej Administracji Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FDA) wszystkim uczestnikom eksperymentu wszczepiono elektrody do jednego lub dwóch obszarów mózgu, w których rozpoczynały się ataki. Prawie połowę z nich na drodze losowania przydzielono do grupy rzeczywiście leczonych za pomocą neurostymulacji. W ich przypadku częstotliwość napadów spadła średnio o 37,9 procent.
Pozostali uczestnicy stanowili tzw. grupę kontrolną. Byli oni na początku „oszukiwani” – przez wszczepione elektrody nigdy nie przepływał prąd elektryczny ze stymulatora. Częstotliwość ataków padaczkowych spadła jedynie o średnio 17,3 procent. Włączenie stymulatorów przyniosło poprawę również tym chorym. Wszystkie badane osoby doznały poprawy jakości życia. Skutki uboczne występowały tak samo często w obydwu grupach uczestników eksperymentu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Food and Drug Administration
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Choroba Parkinsona
- Drżenie samoistne
- Otępienie w chorobie Parkinsona (G20+)
- Padaczka
- Parkinsonizm w chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej Parkinsonizm kiłowy (A52.1+)
- Parkinsonizm wtórny
- Stan padaczkowy