Zaloguj
Reklama

Padaczka i dziecięce porażenie mózgowe jako obciążenie dla pediatrycznej służby zdrowia

dziecko
Fot. FuturePR
dziecko
(2)

W szpitalach dla dzieci coraz większym problemem są dzieci z niepełnosprawnością wywołaną padaczką i porażeniem mózgowym.

Reklama

Dzięki rozwojowi medycyny coraz więcej dzieci, których życie wcześniej było zagrożone z powodu takich chorób, jak różne formy padaczki czy porażenie mózgowe, ożywa dorosłego wieku; obciążone są one jednak nierzadko znacznym stopniem niepełnosprawności. Jay Berry ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (USA) i współpracownicy poddali niedawno analizie odnoszące się do kilkudziesięciu milionów hospitalizowanych małych pacjentów.

Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „PLoS Medicine” z 17 stycznia 5,2 procenta przebadanych dzieci było niepełnosprawnych z przyczyn neurologicznych. W 52,2 procentach była to padaczka, a w 15,9 - dziecięce porażenie mózgowe. Z ubiegiem czasu coraz większy odsetek takich pacjentów był leczony w specjalistycznych szpitalach dla dzieci. Z tego powodu personel takich palcówek musi wyszkolony i wyposażony w odpowiedni sprzęt umożliwiający skuteczne leczenie ciężkich chorób układu nerwowego. Dzieci takimi schorzeniami często mają problemy z oddychaniem i pobieraniem pokarmu, co stawia dodatkowe wymagania wobec opiekujących się nimi osób.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • PLoS Med 9(1): e1001158

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(2)
Komentarze