Zaloguj
Reklama

Padaczka – badania nad skutecznością noża gamma

Mózg
Fot. panthermedia
Mózg
(0)

„Nieinwazyjna operacja” wykorzystująca promieniowanie gamma może stać powszechną metodą leczenia lekoopornej padaczki.

Reklama

Najczęściej stosowane metody leczenia padaczki charakteryzują się poważnymi wadami. Podawanie leków zawodzi w około jednej czwartej przypadków, natomiast przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego wiąże się z koniecznością otwierania czaszki i operacyjnego usunięcia części mózgu.

Mark S. Quigg z Uniwersytetu Wirginii w Charlottesville (USA) i współpracownicy prowadzą obecnie międzynarodowe badania kliniczne nad wykorzystaniem tzw. noża gamma. Metoda ta polega na niszczeniu fragmentów mózgu odpowiedzialnych za napady padaczki przy pomocy starannie „wycelowanego” promieniowania jonizującego bez potrzeby otwierania czaszki.

Zgodnie z publikacją na czołowym portalu internetowym Medical News Today w eksperymencie weźmie udział kilkuset pacjentów z atakami wywodzącymi się ze środkowych części płatów skroniowych. Część z nich będzie na drodze losowania przypisana do grupy poddawanej działaniu noża gamma, natomiast reszta – „klasycznym” operacjom neurochirurgicznym. Następstwa takich zabiegów będą obserwowane przez 3 następne lata. Korzystne wyniki stosowania noża gamma pozwolą na bardziej masowe stosowanie tej metody u pacjentów z opornymi na leczenie formami padaczki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Medical News Today

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze