Zaloguj
Reklama

Opiekunowie osób po udarze bardziej narażeni na depresję

Autorzy: Anna Pyka
Depresja, smutek
Fot. ojoimages
Depresja, smutek
(4)

Opiekunowie pacjentów po udarze mózgu są w grupie ryzyka rozwoju depresji i powikłań związanych z przewlekłym stresem, donoszą naukowcy z Loyola University Chicago Marcella Niehoff School of Nursing.

Reklama

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn dlugotrwałej niepełnosprawności. Jak pokazują statystyki, aż 80% pacjentów po udarze mózgu, pozostaje pod opieką członków rodziny, którzy pomagają im zarządzać fizyczną i mentalną niepełnosprawnością, które mogą obejmować:


  • paraliż,
  • zmiany osobowości,
  • nietrzymanie moczu i
  • trudności mowy.

Silne obciążenie związane z opieką nad bliską osobą, zwiększa u opiekunów ryzyko depresji, zaburzeń snu oraz zaburzeń lękowych.

W badaniu oceniano 45 kobiet, które zostały opiekunami członków rodziny, którzy doświadczyli udaru w ciągu ostatniego roku. Kobiety wypełniały ankiety na temat stresu i obciążenia związanego z opieką, wsparcia społecznego, jakości snu i objawów depresji.

Wyniki wykazały, że kobiety miały wysoki poziom stresu i obciążenia, a także cierpiały na zaburzenia snu. Badanie wykazało, że obowiązek dbania o ofiary udaru, zwiększa ryzyko wystąpienia objawów depresji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Loyola University Health System

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze