Zaloguj
Reklama

Omamy węchowe (fantosmia): jakie mogą być ich przyczyny?

Brzydki zapach
Fot. Panthermedia
Brzydki zapach
(4)

Omamy węchowe określane są czasem jako fantosmia. Problem ten polega na tym, że pacjent odczuwa zapachy, które w rzeczywistości… nie istnieją. Omamy kojarzone są przede wszystkim z zaburzeniami psychicznymi, w praktyce jednak ich przyczyną mogą być również jednostki zaliczane do zdecydowanie innych niż psychiatria dziedzin medycyny. Jakie więc mogą być przyczyny fantosmii i kiedy problem ten zdecydowanie powinien wzbudzić zaniepokojenie?

Reklama

Omamy węchowe przybierać mogą bardzo rozmaitą formę, zazwyczaj jednak miewające je osoby szczęśliwe z tego powodu nie są. Jest tak dlatego, że omamy węchowe zwykle związane są z odczuwaniem bardzo nieprzyjemnych zapachów. Pacjenci skarżyć się mogą np. na to, że czują oni dym papierosowy, palącą się gumę czy zapach pleśni. Niejednokrotnie bywa i tak, że pacjent nie jest w stanie dokładnie określić, z czym kojarzy mu się odczuwany zapach – czasami umie on tylko powiedzieć, że dana woń jest dla niego bardzo nieprzyjemna i drażniąca.

Omamy węchowe – podobnie jak i inne rodzaje omamów – typowo powiązywane są ze schorzeniami psychiatrycznymi. Rzeczywiście tego rodzaju problemy stanowić mogą jeden z objawów schizofrenii, ale nie tylko – możliwych przyczyn fantosmii wyróżnia się zdecydowanie więcej. Przyczyny te podzielić można dwojako.

Do pierwszej grupy przyczyn omamów węchowych zaliczane są problemy dotyczące samej jamy nosowej. W takim przypadku zwykle zapach jest odczuwany silniej po jednej stronie nosa. Do problemów, które mogą wywołać omamy węchowe, zalicza się:

  • polipy jamy nosowej,
  • nowotwory jamy nosowej,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • nieżyt nosa (zarówno na tle alergicznym, jak i niealergicznym).

W obrębie nosa zapachy są odbierane, to jednak, jak je odczuwamy, zależne jest już od mózgu. Różne zaburzenia dotyczące czynności ośrodkowego układu nerwowego również mogą prowadzić do omamów węchowych. W takiej sytuacji doznania zapachowe w obu nozdrzach odczuwane są z taką samą intensywnością i za ich odczuwaniem stać może:

W większości przypadków omamy węchowe pojawiają się i po krótkim czasie samoistnie ustępują. W takiej sytuacji pilna wizyta u lekarza raczej nie jest konieczna. Wtedy jednak, kiedy fantosmia utrzymuje się przez dłuższy czas lub co pewien okres nawraca, specjalistę odwiedzić już trzeba – konieczne staje się wtedy znalezienie przyczyny tego problemu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze