Zaloguj
Reklama

Obiecujące wyniki badań laboratoryjnych dotyczących zapobiegania chorobie Alzheimera

Autorzy: Anna Pyka
Starszy mężczyzna
Fot. Ojoimages
Starszy mężczyzna
(5)

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison dokonali odkrycia, które może być krokiem w zapobieganiu pojawieniu się choroby Alzheimera.

Reklama

Wyniki badań wykazały obecność dwóch enzymów u osób chorujących na Alzheimera. Aktywność tych substancji ma wpływ na rozwój choroby.

Badacze skupili się na enzymie BACE1, którego podwyższony poziom (szczególnie widoczny podczas starzenia), może prowadzić do wysokiego poziomu amyloidu.

Naukowcy twierdzą, że jeśli zapobiec wzrostowi poziomu BACE1 spowodowanego starzeniem, można zapobiec podwyższeniu ryzyka zachorowania. Leki blokujące BACE1, mogą teoretycznie zapobiec gromadzeniu się amyloidu i pomóc spowolnić lub zatrzymać chorobę.

Wyniki wcześniejszych badań, przeprowadzonych w 2007 roku wykazały, że regulacja BACE1 występuje wtedy, gdy ulega cząsteczkowemu procesowi zwanemu acetylacją, która zmienia jego strukturę. Z kolei na acetylację mają wpływ enzymy ATase1 i ATase2.

W obecnej pracy, naukowcy odkryli, że ATase1 i ATase2 obecne są w neuronach i komórkach glejowych. Naukowcy odkryli, że wyłączenie ATase1 i 2 spowodowało mniejszą acetylację  BACE1 - a tym samym mniejszą produkcję amyloidu.

Wyniki zostały opublikowane 20 stycznia w The Journal of Biological Chemistry i stanowią nową nadzieję na skuteczne zapobieganie chorobie Alzheimera.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • University of Wisconsin-Madison

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze