Zaloguj
Reklama

Nowa technika rezonansu magnetycznego, pomoże przewidzieć postęp demencji

Autorzy: Anna Pyka
Mózg, układ nerwowy
Fot. panthermedia
Mózg, układ nerwowy
(0)

Naukowcy z San Francisco VA Medical Center oraz University of California donoszą, że nowa technika analizy obrazów mózgu, oferuje możliwość korzystania z rezonansu magnetycznego do przewidzenia tempa postępu i fizycznej ścieżki wielu chorób zwyrodnieniowych mózgu.

Reklama

Naukowcy wykorzystali nową technikę modelowania komputerowego, do przewidywania fizycznego postępu choroby Alzheimera i demencji skroniowej, za pomocą obrazów 14 zdrowych mózgow. Modele oparte były na technice rezonansu magnetycznego, która mapuje ścieżki neuronowe, łączące różne obszary mózgu.

Rozprzestrzenianie się choroby wzdłuż tych dróg, zgodnie z przewidywaniami modelu, ściśle dopasowane było do rzeczywistych obrazów MRI degeneracji mózgu, u 18 pacjentów z chorobą Alzheimera i 18 pacjentów z demencją skroniową.

Wyniki muszą zostać potwierdzone, ale sugerują, że za pomocą tej metody, można przewidzieć lokalizację i przebieg przyszłych atrofii mózgu w chorobie Alzheimera, w demencji skroniowej i innych chorobach zwyrodnieniowych mózgu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neuron, 2012; 73 (6): 1204 DOI:10.1016/j.neuron.2011.12.040

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze