Nie tylko tabletki mogą leczyć klastrowy ból głowy

Zmiany stylu życia pomocą w leczeniu przewlekłego bólu głowy
Wielu pacjentów z przewlekłym bólem głowy (co najmniej 15 dni z dolegliwościami w miesiącu w przeciągu 3 miesięcy) „lecząc się” na własną rękę nadużywa lub niewłaściwie używa środków przeciwbólowych lub korzysta z terapii alternatywnych. Dotyczy to w szczególności klastrowego bólu głowy – napady choroby występują wtedy okresowo (najczęściej do dwóch razy w roku, trwające nawet do kilku miesięcy).
David W. Dodick i współpracownicy ze Szpitala Kliniki Mayo w Phoenix (USA) opublikowali w numerze czasopisma „Neurology” z 15 lutego artykuł dotyczący leczenia takich dolegliwości. Zdaniem tych naukowców wybór podejścia terapeutycznego powinien być oparty na właściwym rozpoznaniu, wykluczeniu innych przyczyn bólu, zapobiegania nadużywaniu leków przez pacjenta i współpracy lekarzy różnych specjalności.
Należy dążyć do takich zmian w stylu życia, jak zaprzestanie picia napoi zawierających kofeinę, podjęcie działań poprawiających jakość snu, zwiększenie poziomu aktywności fizycznej i skuteczniejsze radzenie sobie ze stresem. Osiągnięciu sukcesu terapeutycznego sprzyja edukacja pacjenta i właściwe relacje z prowadzącym go lekarzem.