Zaloguj
Reklama

Nawet umiarkowany poziom zanieczyszczenia powietrza może prowadzić do wyższego ryzyka wystąpienia udaru

Autorzy: Anna Pyka
Miasto nocą
Fot. medforum
Miasto nocą
(0)

Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center przeprowadzili badania, których wyniki pokazały, że zanieczyszczenia powietrza (nawet na poziomie uznawanym za bezpieczny), zwiększają ryzyko wystąpienia udaru, nawet o 34 procent.

Reklama

Szkodliwe cząsteczki pochodzą z różnych źródeł:

  • elektrowni,
  • fabryk,
  • ciężarówek i samochodów
  • spalania drewna.

Mogą przedostawać się głęboko do płuc i związane są ze wzrostem liczby wizyt w szpitalu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca.

Związek między zwiększonym ryzykiem udaru mózgu a obecnością tych cząsteczek, można zaobserwować już w ciągu kilku godzin od kontaktu, a najsilniej oddziałującymi zanieczyszczeniami są te, które pochodzą ze spalin samochodowych.

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną długotrwałej niepełnosprawności i trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że 795,000 Amerykanów cierpi na nowy lub nawracający udar mózgu co roku, wynikiem czego umiera ponad 135.000 osób, a 829,000 podlega hospitalizacji.
Naukowcy postulują, aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń powietrza, który obecnie uznawany jest za bezpieczny. Zredukuje to ryzyko udaru u wszystkich narażonych na nie osób

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze