Zaloguj
Reklama

Mikrożele mogą stać się lekiem na bóle kręgosłupa

Praca w laboratorium
Fot. ojoimages
Praca w laboratorium
(5)

Istnieje perspektywa opracowania leków ciekłych w czasie wstrzykiwania i stających się żelami wewnątrz organizmu.

Reklama

Przewlekły ból grzbietu to drugie (po bólach głowy) pod względem częstotliwości występowania schorzenie neurologiczne. Objaw ten często jest skutkiem zwyrodnienia krążka międzykręgowego.

Brian Saunders i współpracownicy z Uniwersytetu w Manchesterze (Wielka Brytania) przeprowadzili niedawno badania nowych materiałów mogących służyć do leczenia tej choroby kręgosłupa. Substancje te to tzw. podwójnie usieciowane mikrożele wrażliwe na kwasowość środowiska (ang. pH responsive doubly crosslinked microgels). Ich niezwykłe właściwości badań mogą (po przeprowadzeniu niezbędnych badań laboratoryjnych i klinicznych) pozwolić na wprowadzanie do tkanek miękkich i kości w celu leczenia różnych chorób.

Dzięki temu, że w zależności od aktualnej kwasowości bądź zasadowości omawiane substancje maja postać płynną względnie galaretowatą, istnieją perspektywy takiego ich zmodyfikowania, by można je było łatwo wstrzykiwać do chorej części ciała (np. krążka międzykręgowego), gdzie stawałyby się żelami o odpowiednich, dostosowanych do leczenia danego schorzenia, właściwościach mechanicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze