Zaloguj
Reklama

Migrena z niedowładem połowicznym – analiza przypadku

Migrena z niedowładem połowicznym – analiza przypadku
Fot. ojoimages
(0)

Diagnostyka pozwoliła odróżnić chorobę Cohna od migreny brzusznej.

Reklama

Ostry niedowład połowiczny u dziecka wymaga diagnostyki różnicowej w celu odróżnienia udaru mózgu od migreny z aurą, w szczegolności jej rodzinnej postaci połowiczoporaźnej. Amy A. Gelfand i Peter J. Goadsby z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (USA) opisali niedawno przypadek czternastoletniego chłopca z podejrzewaną chorobą Leśniowskiego – Cohna doświadczającego bólu brzucha i lewej części głowy oraz swędzenia i porażenia lewej połowy ciała.

Jak podano w numerze czasopisma „Neurology” z 3 sierpnia, obrazowanie rezonansu magnetyczngo wykluczyło u tego pacjenta udar. Po upływie 26 godzin ustąpiły objawy neurologiczne. Dokładniejsza diagnostyka doprowadziła do wniosku, że objawy ze strony układu pokarmowego były prawdopodobnie wynikiem migreny brzusznej.

W ciągu następnych 7 tygodni nie dochodziło do epizodów bólu głowy ani brzucha. Lekarze postanowili nie wdrażać profilaktyki napadów migrenowych, a jedynie w przypadku ich wystąpienia podawać naproksen, w razie zwiększenia ich częstości – werapamil.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze