Zaloguj
Reklama

Migrena, miesiączka, geny

DNA
Fot. panthermedia
DNA
(5)

Migrena o przebiegu zależnym od hormonów płciowych ma inne podłoże genetyczne niż inne postacie tej choroby.

Reklama

U ponad 60 procent kobiet chorych na migrenę następuje zaostrzenie tej choroby w czasie miesiączki. Andrew Hershey ze Szpitala Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinatti (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom próbki krwi pobrane od kilkudziesięciu pacjentek.

Jak podano w internetowym wydaniu czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain” z 6 stycznia, kobiety doznające zaostrzeń migreny w czasie miesiączki okazały się charakteryzować występowaniem niektórych białek, których nie produkowały organizmy pozostałych uczestniczek eksperymentu. Z drugiej strony niektóre proteiny obecne w krwi pacjentek, u których nasilenie bólów głowy nie miało związku z poziomami hormonów płciowych, oraz uczestniczek omawianych badań, które nie miały omawianego zaburzenia neurologicznego, nie zostały wykryte w próbkach pobranych u tych chorych, których dolegliwości nasilały się w czasie krwawienia miesięcznego.

Białka, o których tu mowa, odgrywają rolę w działaniu układu odpornościowego, przebiegu procesów zapalnych, funkcjonowaniu mitochondriów oraz zachowaniu odpowiedniej struktury i funkcji DNA. Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Hersheya wskazują, że migrena, której nasilenie wzrasta w czasie miesiączki, jest związana z nieprawidłowościami w obrębie innych genów, niż inne odmiany tej choroby. 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Headache: The Journal of Head and Face Pain, DOI: 10.1111/j.1526-4610.2011.02049.x

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze